Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina baner

2024.02.20-26 - Szkolenia dla kadry kierowniczej

20 i 26 lutego 2024 roku kierownicy Urzędu Miejskiego w Koninie wzięli udział w szkoleniach „Zarządzanie zespołem”. Jest to element wdrażania planu działania w ramach Planu Rozwoju Instytucjonalnego.

Kierownik musi mieć cechy, dzięki którym nie tylko sprawnie zorganizuje pracę całego zespołu, lecz także wpłynie na efektywność, motywację i zadowolenie pracowników. Kierownik musi umieć sobie radzić ze stresem, być maksymalnie na niego odpornym, umieć nim zarządzać i go rozładowywać, dlatego szkolnie poświęcone było asertywnej komunikacji, szacunku w komunikacji, rozwiązywaniu konfliktów, mobbingowi, poruszono również tematy radzenia sobie ze stresem jak i zapobieganiu wypaleniu zawodowemu.

 

2024.03.21 - Konferencja podsumowująca projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”

O tym, jak finansowany przez Norwegię i budżet państwa projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” wpłynął na Konin, rozmawiano podczas konferencji podsumowującej projekt. Wzięli w niej udział ponad 40 uczestników m.in. przedstawiciele Związku Miast Polskich, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz innych samorządów. Konferencja dostępna była online oraz tłumaczona na język migowy. W ramach projektu  miasto m.in. stworzyło Politykę senioralną, buduje most nad kanałem Ulgi czy wyremontowało dwie miejskie kamienice.


Jak podkreślił w swoim wystąpieniu Piotr Korytkowski, prezydent Konina, realizacja programu przyniosła miastu wiele korzyści. - Od tych namacalnych, materialnych, po rzecz niezwykle cenną – stworzyła zespól ludzi, którzy potrafili się zjednoczyć wokół wielu problemów Konina i zaproponować ich rozwiązanie. Przy tym ludzie ci udowodnili, że urzędnik może być interdyscyplinarny, patrzeć szeroko. Dzięki temu trafiały do nas pieniądze, pojawiły się mechanizmy, które spokojnie możemy polecać innym samorządom – stwierdził Piotr Korytkowski.


W podobnym tonie wypowiadali się także przedstawiciel Związku Miast Polskich Tomasz Potkański, a także Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Bogusz. Natomiast dwa panele unaoczniły, jak wiele korzyści płynie ze współpracy w ramach aglomeracji, jak wiele pozytywów pojawia się w momencie podejmowania wspólnych działań interdyscyplinarnych – od rozwiązań inwestycyjnych, przez polepszenie wyglądu i komfortu miasta, po politykę senioralną. I co ważne – te elementy, wypracowane przez koniński zespół, trafiły „na eksport”. - Z naszych doświadczeń skorzystały zarówno samorządy z naszego bezpośredniego sąsiedztwa, ale także m.in. Ostrowa, Włocławka, Zabrza. Współpraca pokazała, jak ważny jest nie tylko dialog, ale też inny punkt widzenia, dyskusja, nauka czy obserwacja – powiedziała Katarzyna Rejniak, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie, kierownik projektu.


Częścią spotkania był spacer po Starówce. Goście z całej Polski mogli z bliska zobaczyć cenny zabytek  - najstarszy w Polsce słup drogowy, wyremontowany zabytkowy Dom Zemełki, a także efekt prac termomodernizacyjnych kilku kamienic.
W ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” miasto pozyskało około 19 milionów zł z programu „Rozwój lokalny” finansowanego z Funduszy Norweskich i budżetu państwa. Zrealizowane dzięki temu zadania to: Aplikacja – dostępna przestrzeń miejska, remont dwóch kamienic przy ul. Wiosny Ludów wraz z wymianą źródła ogrzewania na ekologiczne, Polityka senioralna, audyty energetyczne dla budynków komunalnych, budowa mostu pieszo-rowerowego nad kanałem Ulgi, aplikacja mobilna mMieszkaniec.  

Więcej zdjęć z konferencji tutaj

Obejrzyj konferencję podsumowującą projekt online 

2023.12.14  - Zarządzanie strategiczne płaszczyzna wymiany dobrych praktyk

14 grudnia 2023 r. odbyło się seminarium w formie on-line dotyczące Zarządzania strategicznego na przykładzie Strategii Rozwoju Miasta Konina i Nowej Ścieżki Rozwoju. Witold Nowak - zastępca prezydenta ds. społecznych przywitał uczestników spotkania oraz wprowadził do zarządzania strategicznego na przykładzie Strategii Rozwoju Miasta Konina i Nowej Ścieżki Rozwoju. Katarzyna Rejniak, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji   omówiła metodę wprowadzania w Koninie Nowej Ścieżki Rozwoju, proces aktualizacji i monitoringu Strategii Rozwoju Miasta Konina Plan 2020-2030 jak również  System Koordynacji Strategii. Anna Żabińska – Pioterek, Doradca Miast Związku Miast Polskich przedstawiła Zarządzanie projektami – zarzadzanie strategiczne z punktu widzenia Lidera – wójta, burmistrza i ich zastępców. Uczestnicy wymienili swoje doświadczenia w pracy nad rozwojem miast i gmin.

2023.12.11 Konin Samorządowym Liderem Zarządzania 2023

Konin zdobywcą prestiżowego tytułu Samorządowy Lider Zarządzania 2023. Miasto zostało nagrodzone za wdrożenie nowej strategii rozwoju w czasach transformacji energetycznej. Statuetkę wręczono 8 grudnia w Pile podczas międzynarodowej konferencji o transformacji i smart city, zorganizowanej przez Związek Miast Polskich i Miasto Piła. Odebrał ją prezydent Konina Piotr Korytkowski.

- Ta nagroda jest dla mieszkańców, ponieważ naszą strategię rozwoju opracowaliśmy z ich dużym udziałem. My jako urzędnicy jej sobie nie wymyśliliśmy. To koninianie powiedzieli nam, czego oczekują i jak ten dokument ma wyglądać.  To jest dokument, z którego wynikają wszystkie inne działania związane z Nową Ścieżką Rozwoju, na której Konin znalazł się w związku z procesem transformacji zachodzącym w naszym kraju i w regionie - mówił podczas gali prezydent. Podziękował też urzędnikom i wszystkim osobom, które miały swój udział w tworzeniu strategii dla Konina.  

Zielona Energia, Zieleń w Mieście i Energia Ludzi - to trzy filary, na których została oparta Strategia Rozwoju Konin. Plan 2020-2030. Wpisane zostały do niej działania na rzecz rozwoju nowych technologii - z poszanowaniem środowiska naturalnego i z wykorzystaniem naturalnych zasobów. Konkretne zadania wpisane są do obszernego dokumentu - Nowej Ścieżki Rozwoju, która obejmuje obecnie 104 przedsięwzięcia. Wśród nich jest m.in. aktywizacja terenów inwestycyjnych i ich dobre skomunikowanie, rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego w Koninie, stworzenie ekologicznego salonu miasta na wyspie Pociejewo, stworzenie inkubatora przedsiębiorczości.  

Tytuł został przyznany za „Strategiczne Zarządzanie Miastem poprzez realizację Strategii Rozwoju Miasta Konina wraz z Zestawieniem Przedsięwzięć Strategicznych – Nową Ścieżką Rozwoju 2020-2030”.  W uzasadnieniu przyznania nagrody napisano: Przedstawione we wniosku konkursowym przedsięwzięcie to kompleksowe i konsekwentne działania podjęte przez władze miasta w zakresie transformacji energetycznej zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Towarzyszy im szeroka kampania edukacyjna. Widać partycypacyjny sposób podejścia do rozwiązywania problemów, uwzględniający oczekiwania i potrzeby mieszkańców, który mobilizuje różne środowiska do współpracy z władzami miasta. Sposób zarządzania rozwojem miasta można uznać za modelowy, a jednocześnie możliwy do zastosowania w innych miastach.

2023.12.05 Delegacja przedstawicieli Rumuński Fundusz Rozwoju Społecznego (RSDF) w Koninie

 

W ramach programu „Rozwój Lokalny” w dniu 5.12.2023 do Konina z wizytą studyjnej przyjechali przedstawiciele Rumuński Fundusz Rozwoju Społecznego (RSDF).

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez Piotra Korytkowskiego, Prezydenta Konina, który również opowiedział o Koninie. Następnie Katarzyna Rejniak – kierownik projektu przedstawiała projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” zwracając szczególną uwagę na:

  • zarządzanie NŚR (tworzenie zespołu, koordynacja),
  • wymiana doświadczeń (seminaria, EMPIRiE, promocja),
  • podniesienie poziomu świadczenia usług jednostek samorządu terytorialnego poprzez podnoszenie kwalifikacji i kompetencji pracowników,
  • rozwój przedsiębiorczości wśród młodych ludzi,
  • zintegrowany system informatyczny do zarządzania jednostkami administracji publicznej i rozwój nowych e-usług https://www.konin.pl/index.php/generator-miejskiej-energii-zrodlem-sukcesu-konina.html

Temat dotyczący Aplikacji Dostępna przestrzeń miejska, omówił Tomasz Gilewski, koordynator ds. dostępności https://www.konin.pl/index.php/aplikacja-mobilna-mmieszkaniec.html

Politykę Senioralną w Koninie przedstawił Damian Kruczkowski, Koordynator ds. realizacji Polityki Senioralnej https://www.konin.pl/index.php/polityka-senioralna-miasta-konin-na-lata-2022-2023.html

Materiały:

2023.11.07 Zakończenie przedsięwzięcia „Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków komunalnych”

Konińska Starówka pięknieje. Miasto, za prawie 2 miliony złotych, zmodernizowało dwie kamienice znajdujące się przy rynku. Budynki przy ul. Wiosny Ludów 11 i 13 w Koninie są nie do poznania.  

Wykonawcą prac była firma Instal-Serwis Julian Drabent. Umowę podpisał z nią w marcu tego roku zarządca budynków, czyli miejska spółka PGKiM. W ciągu trwającego  kilka miesięcy remontu kamienice zyskały nowy wygląd. Wymieniono m.in. dach, stolarkę okienną i drzwiową, instalacje: ciepłej, zimnej wody, kanalizacyjną. Budynki zostały docieplone, pomalowane i przyłączone do miejskiego cieplika. Kamienice znajdują się w części historycznej miasta, dlatego nad inwestycją czuwał konserwator zabytków.

- Mamy w swoich zasobach jeszcze wiele budynków wymagających remontów, dlatego staramy się o pieniądze na remont czterech następnych! Wszystkim - kierowcom, mieszkańcom, klientom i właścicielom sklepów - dziękuję za cierpliwość i znoszenie niedogodności związanych z remontem - mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski.

Modernizacja była jednym z elementów projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” realizowanego w ramach programu „Rozwój Lokalny”. Jest on finansowany z Funduszy Norweskich i z budżetu państwa.

 

2023.10.27 - Finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”

27 października 2023 r. odbył się finał ostatniej edycji Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą” realizowanej w ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa. Podczas finału uczniowie z konińskich szkół średnich zaprezentowali pomysł na swój innowacyjny biznes.

W połowie października uczniowie uczestniczyli w dwudniowych warsztatach, gdzie pod okiem wykwalifikowanych trenerów pracowali nad własnym pomysłem. W finale pomysły biznesowe oceniane były przez 4-osobowe jury, w skład którego wchodzili: z-ca Prezydenta ds. Gospodarczych, przedstawiciel Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (Startup Academy), a także przedstawiciel Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej i właściciel firmy Gracjan.  

Jury najwyżej oceniło pomysł pt. „Textonic”, który polega na stworzeniu innowacyjnego audiobooka zaprezentowanego przez II Liceum Ogólnokształcące w Koninie. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych z pomysłem na firmę „Kinetic Charge” – to pomysł na stworzenie generatora kinetycznego, który umożliwiałby naładowanie urządzeń niezależnie od miejsca i trzecie miejsce przypadło zespołowi z III Liceum Ogólnokształcącego w Koninie za pomysł na firmę „Kwiat Wieku”, która polega na organizacji zajęć opiekuńczych, edukacyjnych i rekreacyjnych dla osób starszych.

Zwycięzcy I, II i III miejsca otrzymali symboliczne vouchery do salonu Empik. Natomiast wszyscy uczestniczy konkursu otrzymali upominki od Miasta Konina i firmy Gebhardt-Stahl. Finał zakończył się krótką prelekcją wygłoszoną przez przedstawiciela Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie.

Łącznie w kampaniach uczestniczyło 108 uczniów konińskich szkół średnich.

 

2023.10.17 - Kampania dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”

W dniach 17 - 18 października 2023 r. odbyły się warsztaty dla młodzieży pn. Startup Shaker. W pierwszym dniu warsztatów trenerzy przygotowali krótką prelekcją merytoryczną na temat różnych modeli biznesowych i obecnie obowiązujących trendów w biznesie. W dalszej części młodzież z konińskich szkół średnich pracowała nad pomysłem na własny biznes. Stworzyli persony swoich klientów i kanwę pomysłu biznesowego za pomocą szablonu Business Model Canvas. Opracowali również koncepcję produktów przedstawiając je w formie pomysłu Start Up`owego. Finał kampanii odbędzie się 27 października br.

Podczas finału każdy 4 osobowy zespół zaprezentuje swój innowacyjny pomysł na własny biznes, który zostanie oceniony przez członków komisji konkursowej. Komisja dokona oceny przede wszystkim na ile dany pomysł jest możliwy do realizacji.

2023.10.16 - Konin wśród 11 polskich miast na stażu w Norwegii

W okresie od 4 do 15 października 2023 roku, 21 pracowników samorządowych z Polski uczestniczyło w projekcie stażowym w ramach Programu "Rozwój lokalny". Konin reprezentowali Katarzyna Rejniak - kierownik projektu oraz Mirosław Jeżyk - koordynator działań promocyjnych. Program stażu był podzielony na dwie części.

W pierwszej części, uczestnicy w ciągu 4 dni brali udział w seminariach i wykładach w Oslo na temat: funkcjonowania samorządu lokalnego w Norwegii, polityki cyfryzacji i usług wspólnych, innowacji w samorządzie o ich narzędziach i doświadczeniach, strategiach przedsiębiorstw społecznych, smart city w strukturze samorządu i przedsiębiorstw społecznych, partycypacji społecznej, planowania przestrzennego i zieleni w mieście oraz zielono-niebieskiej architektury w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z Oddem Godalem, pracownikiem i doradcą w Ministerstwie ds. Samorządu Lokalnego i Regionalnego, aby wymienić się doświadczeniami dotyczącymi rozwoju lokalnego w Norwegii i Polsce. Polskich samorządowców w Stortinget - norweskim Parlamencie, gościł poseł Per Olav Lundteigen (wiceprzewodniczący Komisji Pracy i Spraw Socjalnych, członek Komisji Parlamentarnej ds. EFTA i EOG), który przedstawił proces legislacyjny w Norwegii, formę współpracy z UE, a także oprowadzając po budynku opowiedział o historii norweskiego parlamentaryzmu. Drugą częścią stażu było odwiedzenie różnych gmin zlokalizowanych w Norwegii. Grupa z Konina i Przemyśla udała się do gminy Kafjord w okolice koła podbiegunowego, gdzie przez 5 dni poznawali funkcjonowanie norweskiego modelu samorządu lokalnego w praktyce. Uczestniczyli również w spotkaniach i warsztatach w różnych miejscach, takich jak Centrum Kultury w Olderdalen, Centrum Zdrowia i Opieki Senioralnej w Britvarre, Szkole Podstawowej w Olderdalen oraz w inteligentnym sklepie Djupvik, który jest miejscem spotkań mieszkańców i oferuje różne udogodnienia, takie jak sala wielofunkcyjna i siłownia.

Na zakończenie stażu odbyło się spotkanie wszystkich uczestników w Oslo w towarzystwie przedstawicieli Związku Miast Polskich. W trakcie tego spotkania grupy stażowe prezentowały swoje doświadczenia i spostrzeżenia dotyczące rozwoju lokalnego, funkcjonowania gmin i jednostek organizacyjnych.

 

14.09.2023 - 26 spotkanie zespołu ds. realizacji projektu 

Półmetek projektu już za nami. Małymi krokami zbliżamy się do końca projektu (zostało 7 miesięcy). 14 września 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. realizacji projektu "Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina", które dotyczyło postępu realizacji poszczególnych przedsięwzięć. Zostały omówione szczegółowo raporty miesięczne w zakresie zrealizowanych zadań oraz działań jakie planowane są na najbliższy okres. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy koordynatorzy poszczególnych przedsięwzięć, Anna Żabińska - Pioterek (Doradca Miast) oraz Witold Nowak – Zastępca prezydenta ds. społecznych i Pawłem Adamów – zastępca prezydenta ds. gospodarczych.

1.08.2023 Aplikacja mMieszkaniec – Dostępna przestrzeń miejska

W ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” zostało zrealizowane kolejne przedsięwzięcie pn. Aplikacja – dostępna przestrzeń miejska. Jest to innowacyjny moduł na skale kraju, który dotyczy pokazania dostępnej przestrzeni miejskiej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Natomiast w całej aplikacji mMieszkaniec można skorzystać z standardowych modułów tj. konsultacje, budżet obywatelski, zgłoszenia, kiedy odpady, ogłoszenia, podatki i opłaty.

13.07.2023 - Wdrażanie Polityki Senioralnej dla Miasta Konina na lata 2022-2030

Wdrażanie Polityki Senioralnej dla Miasta Konina na lata 2022-2030 Realizacja Polityki Senioralnej to jedno z głównych celów Nowej Ścieżki Rozwoju. W dniu 13.07.2023 odbyło się spotkanie Katarzyny Rejniak – kierownika projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” oraz Anny Żabińskiej – Pioterek - Doradca Miast ZMP z nowo powołaną Radą Seniorów Miasta Konina. Na spotkaniu omówiono główne założenia Polityki Senioralnej, jej obszary, kierunki i działania, które mają na celu zwiększenie i pogłębianie uczestnictwa w zorganizowanych formach spędzania czasu wolnego oraz pobudzenie aktywności społecznej i kulturowej seniorów Konina. Obecnie dokument jest wdrażany i koordynowany przez Damiana Kruczkowskiego – koordynatora ds. polityki senioralnej, który został powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Konina 

07.07.2023 - Symboliczne wkopanie łopat pod budowę kładki nad kanałem Ulgi

Jedno z kluczowych przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” weszło w znaczący etap realizacji, ponieważ w dniu 7.07.2023 odbyło się symboliczne wkopanie łopat, rozpoczynające proces inwestycyjny.

„Budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z  budową ścieżki rowerowej  i infrastruktury towarzyszącej” przyczyni się do:

  • rozwoju wyspy Pociejewo „Ekologiczny salon miasta”,
  • wpłynie na rewitalizację Starówki (nowe połącznie Nowego i Starego Konina),
  • zwiększy powierzchnie terenów nadwarciańskich prawego brzegu rzeki i wyspy Pociejewo, której nadano nowe funkcje rekreacyjno-sportowe,
  • oraz przyczyni się do rozwoju zintegrowanego systemu dróg rowerowych i zielonych korytarzy.

Termin: od 1.06.2023 do 31.08.2024

Finanse: 25.478.631,83 zł, część środków finansowych na realizację inwestycji Miasto Konin pozyskało z Funduszy Norweskich i Budżetu Państwa [9 mln], Rządowego Funduszu Polski Ład [4,7 mln], Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych [2,3 mln] oraz wkład własny [9 mln]

Wykonawca: MOST Sp. o.o. z Sopotu

Nadzór inwestorski: Konsorcjum: Projekty i Nadzory Budowlane, Karol Rakowski z Gniezna i Radosław Siwek RAD BUD Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Inżynierskich z Poznania

Nadzór autorski: Most-Projekt Sp. z o.o.

29.06.2023 - Szkolenie dla komitetu ds. rewitalizacji Miasta Konina pn. „Idea rewitalizacji i rola komitetu rewitalizacji”

W dniu 29.06.2023 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Konie odbyło się szkolenie zorganizowane dla komitetu ds. rewitalizacji Miasta Konina, poprowadzone przez doradców z Związku Miast Polskich w ramach Programu  „Rozwój Lokalny”  finansowanego z Funduszy Norweskich i EOG.

Tematem szkolenia była „Idea rewitalizacji i rola komitetu rewitalizacji”. W ramach spotkania jego uczestnicy zapoznali się z zasadami działań rewitalizacyjnych w teorii i w praktyce, funkcją jaką pełni komitet rewitalizacyjny. Prowadzący przedstawili przykłady jak i dobre praktyki działań rewitalizacyjnych realizowanych przez inne miasta, co pomogło zrozumieć ideę rewitalizacji. Gościem specjalnym spotkania była Pani Agata Burlińska z Urzędu Miasta Łodzi, która podczas połączenia online przedstawiła na przykładzie Miasta Łodzi działania rewitalizacyjne oraz opowiedziała o tym jak kształtowała się rola i prace komitetu rewitalizacyjnego oraz jakie są dalsze plany miasta w tym temacie. W trakcie spotkania jego uczestnicy mogli skonsultować z prowadzącymi jak i gościem specjalnym zagadnienia związane procesem jakim jest rewitalizacja miast. 

 

 

16.06.2023 Seminarium – Zarządzanie strategiczne płaszczyzna wymiany dobrych praktyk

Warsztaty dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego z terenu Wielkopolski Wschodniej odpowiedzialnych za realizację i zarządzanie projektami odbyły się 16.06.2023 roku w Sali Ratuszowej Miasta Konina.

Uczestników warsztatów przywitał Witold Nowak – Zastępca prezydenta ds. gospodarczych, który przedstawił temat związany z zarządzaniem strategicznych na przykładzie Strategii Rozwoju Miasta i Nowej Ścieżki Rozwoju. Następnie Anna Żabińska – Pioterek, Doradca Miast Związku Miast Polskich zaprezentowała jak tworzy się zespoły projektowe i wypracowuje kontrakt. Warsztaty zakończyła Katarzyna Rejniak – kierownik projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”, która zaprezentowała część praktyczną – pokazując wypracowane dokumenty ułatwiające proces zarządzania projektami.

Spotkanie było bardzo dobrym przykładem wymiany dobrych praktyk i dzielenie się doświadczeniami. Poruszone tematy dotyczyły; metod i zasad budowania zespołu, jak zachęcić osoby do zespołu, jakie kwalifikacje i kompetencje powinny posiadać osoby aby być z zespole, czy warto określać zakres obowiązków tych osób. Podano przedstawiono przykładowe techniki zarządzania projektami, opierając się procedurach i dokumentach tj. m.in. zarządzeń, uchwał, wniosków do budżetu.

13-14.06.2023 r. Warsztaty sieciujące

Miasto Konin wzięło udział w „Letnich warsztatach sieciujących” zorganizowanych przez Związek Miast Polskich dla miast uczestniczących w Programie „Rozwój Lokalny” (RL).

Efektywne i kreatywne spotkania adresowane były do koordynatorek i koordynatorów oraz członkiń i członków zespołów miejskich, realizatorów Programu „Rozwój Lokalny” w każdym mieście, w szczególności do osób odpowiedzialnych za promowanie i informowanie o działaniach w programie RL. Spotkania poświęcone były m.in. omówieniu bieżących zagadnień wdrożeniowych dotyczących wymagań w zakresie informacji i promocji oraz zmian w projektach.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz doradcy miast, doradcy strategiczni oraz doradcy sektorowi Związku Miast Polskich - jako moderatorzy i uczestnicy warsztatów.

12.06.2023 Przekazanie placu budowy pod budowę kładki nad kanałem Ulgi

Czynność przekazania placu budowy to jeden z ważniejszych etapów w realizacji inwestycji, uczestniczyli w niej przedstawiciele Inwestora oraz Wykonawcy. „Budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z  budową ścieżki rowerowej  i infrastruktury towarzyszącej”  rusza pełną parą.

Wykonawca:

"MOST" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością UL. Kujawska 51 A, 81-862 Sopot

Nadzór inwestorki: Projekty i Nadzory Budowlane - Karol Rakowski ul. Elizy Orzeszkowej 36B, 62-200 Gniezno oraz RAD BUD Przedsiębiorstwo Robót Budowlanych i Inżynierskich Radosław Siwek  ul. Łozowa 48A, 61-467 Poznań

Nadzór autorski: Most-Projekt Sp. z o.o. ul. Trójpole 3B, 61-693 Poznań

 

1.06.2023 - podpisanie umowy z firmą MOST Sp. z o.o.

1 czerwca br. podpisano umowę z Wykonawcą zadania pn. „Budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z budową ścieżki rowerowej i infrastruktury towarzyszącej”, którego zakres obejmuje m.in. budowę kładki nad kanałem Ulgi rzeki Warty, budowę ciągu pieszego i rowerowego na dojazdach do kładki od strony północnej oraz południowej miasta, budowę urządzeń technicznych tj. oświetlenia i elementów małej architektury.

To z pewnością unikatowe na skalę Miasta przedsięwzięcie, realizowane zgodnie z  założeniami Nowej Ścieżki Rozwoju 2020-2030. Inwestycja uatrakcyjni układ komunikacyjny łącząc Nowy i Stary Konin, umożliwiając bezpieczne poruszanie się rowerzystów oraz pieszych. Zadanie jest dofinansowanie z Funduszy Norweskich, Budżetu Państwa, Rządowego Funduszu - Polskiego ładu, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

18.05.2023 Rada budowy – „Termomodernizacja energetyczna budynków komunalnych”

Od marca 2023 trwają prace budowlane związane z termomodernizacją energetyczną dwóch budynków komunalnych w Koninie przy ul. Wiosny Ludów 11 i 13. Głównym celem przedsięwzięcia jest poprawa efektywności energetycznej miasta, zwiększenie odbioru ciepła systemowego, poprawa standardu zasobów mieszkaniowych oraz poprawa warunków życia mieszkańców.

Zakres rzeczowy realizacji zadania obejmuje: docieplenie przegród zewnętrznych budynków, wymianę stolarki okiennej zewnętrznej, budowę węzłów ciepłowniczych wraz z przyłączami do miejskiej sieci ciepłowniczej, budowę wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę oświetlenia na energooszczędne, likwidację pieców grzewczych – węglowych oraz wymianę pokryci dachowego.

Wykonawca: INSTAL-SERWIS Sp. z o.o. z Konina

05.04.2023 - Finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”

5 kwietnia 2023 r. odbył się finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą” podczas którego uczniowie z konińskich szkół średnich zaprezentowali pomysł na swój innowacyjny biznes.

Wydarzenie poprzedziły dwudniowe warsztaty, gdzie pod okiem wykwalifikowanych trenerów młodzież pracowała nad własnym pomysłem. W finale pomysły biznesowe oceniane były przez 4-osobowe jury, w skład którego wchodzili: z-ca Prezydenta ds. Gospodarczych, przedstawiciel Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (Startup Academy), a także przedstawiciela z Izby Gospodarczej Wielkopolski Wschodniej i przedstawiciela LM.pl.  Jury najwyżej oceniło pomysł pt. „TUTU Vintage Shop”, I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Koninie który polega na daniu drugiego życia starej niemodnej odzieży. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych z pomysłem na firmę „Green Land” – to restauracja z menu dla wegan, wegetarian, alergików czy osób ze specyficznymi wymaganiami żywieniowymi. Miejsce trzecie przypadło uczniom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego za pomysł na firmę „Mechtra”, która polega na stworzeniu chipa przechowującego wszystkie dane.

Finał zakończył się krótką prelekcją pn. „Pierwsze kroki w biznesie”, który zaprezentował przedstawiciel Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie.

15–16.03.2023 r. Wiosenne warsztaty sieciujące

Miasto Konin wzięło udział w kolejnych warsztatach sieciujących zorganizowanych przez Związek Miast Polskich. Były to aktywne i merytoryczne spotkanie adresowane do koordynatorek i koordynatorów oraz członkiń i członków zespołów miejskich, realizatorów Programu „Rozwój Lokalny” w każdym mieście.

Zdobywanie wiedzy dzięki wymianie doświadczeń pomiędzy miastami w warsztatach prowadzonych metodą „Open Space Technology” jest bezcenne. Tematy dotyczyły m.in. wzrostu kosztów przedsięwzięć zarówno infrastrukturalnych jak i „miękkich”, krótkiego czasu na realizację projektów, przedsiębiorczości, zarządzania, omówiono kwalifikowalność kosztów, współprace bilateralną oraz raportowania okresowego.

W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz doradcy miast, doradcy strategiczni oraz doradcy sektorowi Związku Miast Polskich - jako moderatorzy i uczestnicy warsztatów.

 

14-15.03.2023 - Kampania dla młodzieży „Być przedsiębiorcą!”

W dniach 14 - 15 marca 2023 r. po raz kolejny dla uczniów konińskich szkół średnich odbyły się warsztaty ekonomiczne pn. Startup Shaker. Warsztaty poprzedziła krótka prelekcja merytoryczna dotycząca aktualnych modeli biznesowych. Następnie młodzież w 4-osobowych zespołach przystąpiła do opracowania własnego pomysłu na swój innowacyjny biznes. Z pomocą trenerów z firmy Startup Academy przygotowali również plan wprowadzenia go na rynek.

Podczas finału, który odbędzie się 5 kwietnia 2023 r. każdy zespół zaprezentuje swój pomysł na własny biznes, który następnie zostanie oceniony przez członków komisji konkursowej. Zadaniem komisji będzie dokonanie oceny przede wszystkim na ile dany pomysł jest możliwy do realizacji.

 

09.03.2023 - 20 spotkanie zespołu ds. realizacji projektu 

Kolejne spotkanie zespołu ds. realizacji projektu "Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina" dotyczyło postępu realizacji poszczególnych przedsięwzięć. Zostały omówione szczegółowo raporty miesięczne w zakresie zrealizowanych zadań oraz działań jakie planowane są na najbliższy okres. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy koordynatorzy poszczególnych przedsięwzięć, Anna Żabińska - Pioterek (Doradca Miast) oraz Prezydent Miasta Konina - Piotr Korytkowski wraz z zastępcami Witoldem Nowakiem i Pawłem Adamów

9.03.2023 – została podpisana umowa na modernizację energetyczną budynków komunalnych 

W dniu 9.03.2023 została podpisana umowa z firmą INSTAL-SERWIS Sp. z o.o. z Konina na modernizację energetyczną dwóch budynków komunalnych przy ul. Wiosny Ludów 11 i 13. Wartość podpisanej umowy to 1 773 202,45 zł, a okres realizacji zadania został przewidziany do 30.10.2023 roku. Zadanie realizowane jest w ramach projektu "Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina" finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

1-2.03.2023 w Koninie odbyła się Sieć Wymiany Doświadczeń

Spotkanie odbyło się w ramach EMPIRIA – Sieć Wymiany Doświadczeń jako działanie edukacyjne finansowane z projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina”.

Przedstawiciele różnych samorządów szczebla finansowego i rozwojowego w tych dniach dzielili się swoim doświadczeniem w zakresie zarządzania strategicznego i zarządzania projektami. Sieć rozpoczęła się od przywitania uczestników przez Piotra Korytkowskiego - Prezydenta Miasta Konina. Następnie Witold Nowak, zastępca prezydenta ds. społecznych przedstawił Strategię Rozwoju Miasta Konin Plan 2020-2030 – nowa jakość zarządzania strategicznego. Jak tworzyliśmy strategię (problemy = sukcesy), a Ewelina Ostajewska- Szwankowska, skarbnik miasta omówiła temat związany z obiegiem i opisem dokumentów księgowych w Urzędzie Miejskim w Koninie. Jak informować o tym pracowników itp. Kolejny temat przedstawiła Katarzyna Rejniak, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji „Jak w Koninie wprowadzono Nową Ścieżkę Rozwoju. Procesu aktualizacji i monitoringu Strategii Rozwoju Miasta Konina Plan 2020-2030. System Koordynacji Strategii”.

Natomiast drugi dzień rozpoczął się od  warsztatów „Zarządzanie projektami”, praktyczne zajęcia pokazujące krok po kroku jak zarządzać projektami na podstawie przykładowych dokumentów (zarządzenia, uchwały, wniosek do budżetu o wprowadzenia projektu do budżetu i WPF), procedury, wypracowane arkusze excel do zarządzania, dobre praktyki, które poprowadziła Katarzyna Rejniak, zastępca kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji oraz  Anna Żabińska – Pioterek, Doradca Miast. Kolejnym omawianym tematem przez Daniela Budzeń – doradca strategiczny była praca nad produktem sieci - opracowanie raportu zarządczego dla organu wykonawczego (Prezydenta, Burmistrza, Wójta) – praca warsztatowa w podziale na dwie grupy („finansiści” i „nie finansiści”), której pierwszym etapem będzie wskazanie najważniejszych zdaniem uczestników informacji, które będą przydatne dla organu wykonawczego dla wyciągania wniosków i podejmowania decyzji. Główny nacisk na chwilę obecną proponujemy położyć na informacje, które mogą stanowić podsumowanie roku, a tym samym mogą być pomocne dla zarządzających JST przy podejmowaniu decyzji strategicznych i opracowywaniu np. diagnoz, strategii, czy raportu o stanie miasta i innych istotnych dokumentów.

 

23.02.2023 Konin w gronie finalistów konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”

23 lutego 2023 r. podczas finałowej gali w Tarnowie ogłoszono wyniki konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania”.

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania” jest organizowany przez Związek Miast Polskich od 15 lat. To wyjątkowe, cykliczne wydarzenie, w którym wyróżniane są najlepsze praktyki zarządcze samorządów lokalnych w Polsce. Tym razem konkurs został zorganizowany w ramach Programu „Rozwój lokalny”, finansowanego ze środków Mechanizmów Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Liderem projektu jest Związek Miast Polskich, a partnerami są: Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych KS, Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz OECD. Operatorem Programu jest natomiast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W roku 2022 tematem przewodnim konkursu była „Komunikacja – partycypacja – współzarządzanie”. Jego celem było zidentyfikowanie, docenienie i wyróżnienie miast, które, zgodnie z ideą „otwartego rządzenia”, efektywnie komunikują się z interesariuszami oraz skutecznie angażują mieszkańców w życie wspólnoty lokalnej, które wpływają na rozwój lokalny oraz poprawiają usługi publicznych i jakości życia w mieście. Konkurs skierowany był do wszystkich miast i gmin miejsko-wiejskich w Polsce.

W gronie finalistów znalazły się także następujące miasta: Rawicz, Wasilków, Władysławowo, Kraków (za 2 przedsięwzięcia), Katowice, Bydgoszcz, Zabrze, Konin, Jelenia Góra, Hrubieszów, Bełżyce.

 

 

02.12.2022 Spotkanie Członków Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Miasto Konin w dniu 2.12.2022 r. w ramach działania edukacyjnego (płaszczyzna wymiany dobrych praktyk) gościła członków komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przy Związku Miast Polskich. Podczas spotkania Miasto Konin podzieliło się swoim doświadczeniem i obecnie opracowywanymi szczegółowymi analizami PPP dla konińskich inwestycji. W trakcie spotkania uczestnicy dzielili się swoim doświadczeniem wskazując na dobre praktyki. Poruszono m.in. temat związany z realizacją inwestycji drogowych w modelu PPP oraz waloryzację wynagrodzeń w umowach PPP itp.

 

30.11.2022 r. Rada Miasta Konina przyjęta Politykę Senioralną dla Miasta Konina na lata 2022 – 2030

Link do uchwały i dokumentu: https://bip.konin.eu/index.php?d=uchwala_VIIIkad_szczegoly&kadencja=8&id=841

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja demograficzna na świecie postawiła, również przed Koninem, ważne wyzwanie jakim jest zapewnienie wszystkim mieszkańcom szczęśliwego i długiego życia w zdrowiu. Misją naszego miasta jest stworzenie zdrowej, bezpiecznej i integrującej przestrzeni do życia wszystkich mieszkańców, również seniorów. W związku z tym, w ramach realizacji projektu „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” dofinansowanego z Programu Rozwój Lokalny, została przygotowana Polityka Senioralna dla Miasta Konina na lata 2022 – 2030.
Dokument, koncentruje się na 4 obszarach: zdrowiu, miejscu zamieszkania, wspólnej przestrzeni miejskiej oraz efektywnej komunikacji, która będzie podstawą wszystkich aktywności.

Polityka senioralna powstawała w ramach stałych konsultacji z seniorami naszego miasta oraz przy ich czynnym udziale. W przyjętym dokumencie można znaleźć wnioski z przeprowadzonej diagnozy, wizję, cele, kierunki działania oraz źródła finansowania polityki senioralnej, które mają poprawić jakość życia seniorów w Koninie.

 

13 października 2022 r. POSIEDZENIE ZESPOŁU DS. REALIZACJI PROJEKTU  

Zebranie dotyczące „Generatora miejskiej energii źródłem sukcesu Konina” otworzyła i poprowadziła Katarzyna Rejniak – kierownik projektu. Przedstawiono Sprawozdanie z realizacji projektu – omówiono raporty i obecne działania oraz harmonogram rzeczowo-finansowy na rok 2022, który jednogłośnie został przyjęty. W spotkaniu uczestniczyła Pani Żabińska-Pioterek (doradca miast z ZMP) oraz Pan Witold Nowak (Zastępca Prezydenta ds. społecznych).

10 września 2022 r. Uczniowie klasy II D Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie zwyciężyli w „Konkursie #RazemOdpoczywamy. 

Za przygotowaną prezentację zagospodarowania terenu – dowolnego obszaru w mieście Koninie, związanego z rekreacją, wypoczynkiem, zagospodarowaniem czasu wolnego w przestrzeni naszego miasta wyjechali we wrześniu do Wrocławia na wycieczkę o tematyce proekologicznej.

Zwiedzili Wrocław z przewodnikiem – m.in. Stary Rynek, Zakład Narodowy Ossolińskich, Uniwersytet Wrocławski, ul. Stare Jatki - miejsce średniowiecznego targu, Ratusz, kamieniczki, pręgierz, ZOO – Afrykarium, podziwiali największa fontannę w Polsce i jedna z największych w Europie, Pierwsze w Polsce wodne miasto, ultranowoczesne centrum wiedzy poświęcone wodzie, miejsce, w którym różnorodne technologie, interaktywne instalacje służą ukazaniu wody z różnych fascynujących perspektyw.

Wyprawę uwiecznili filmem:  https://youtu.be/_qGafaUSUY0

Szkoła o wycieczce: https://sosw.konin.pl/wroclaw-magiczne-miasto%ef%bf%bc/#

Nagrodzona prezentacja: https://fb.watch/fZbzW7Gv_c/

26–27 września 2022 r. Warsztaty sieciujące

Rozpoczęła się realizacja cyklicznych wydarzeń, adresowanych do liderek/ów miast, koordynatorek/ów oraz członkiń/członków zespołów miejskich, realizatorów programu „Rozwój Lokalny”.

Celem każdego ze spotkań jest wzmocnienie wymiany doświadczeń pomiędzy miastami, zbudowanie przestrzeni na wspólną analizę kluczowych dla realizatorów programu celów, wyzwań, przyjętych modeli działania, ale także rozwiązań w obszarach zarządzania, organizowania i osiągania efektywności w każdym Planie Rozwoju Lokalnego i Planie rozwoju instytucjonalnego.

Na pierwszym szkoleniu omówiono przygotowanie raportów w części finansowej i merytorycznej w programie Rozwoju Lokalnego oraz przeprowadzono warsztaty sieciujące, prowadzone przez moderatorów ze strony Związku Miast Polskich:

https://www.youtube.com/watch?v=sK-xSpbQFYw

Finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”

28 października 2022 r. odbył się finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”. Uczniowie z konińskich szkół średnich zaprezentowali pomysł na swój innowacyjny biznes. Wydarzenie poprzedziły dwudniowe warsztaty, podczas których pod okiem wykwalifikowanych trenerów młodzież pracowała nad własnym pomysłem. W finale pomysły biznesowe oceniane były przez 4-osobowe jury, w skład którego wchodzili: z-ca Prezydenta ds. Społecznych, przedstawiciela Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (Startup Academy) i firmy Kwiaciarnia „Chata w Kwiatach” oraz przedstawiciela Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.  

Najwyższą liczbę punktów otrzymał projekt pn. „Nie ma nudy” dotyczący organizacji czasu wolnego dla rodziców z dziećmi, który został zaprezentowany przez Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego. Drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące z pomysłem na produkcję i sprzedaż granulatu parafinowego oraz plastikowego z recyklingu. Projekt pn. „Recandellam”. Miejsce trzecie przypadło uczniom z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych za pomysł na firmę RecoSource, zajmującą się odzyskiem elektrośmieci i wyodrębnianiem z nich surowców wtórnych takich jak metale szlachetne. Finał zakończył się krótką prelekcją pn. „Przedsiębiorca – kto to jest?”, który zaprezentował przedstawiciel Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie.

 

Kampania - „Być przedsiębiorcą!” edycja jesienna

17 i 18 października 2022 r. odbyły się zespołowe warsztaty ekonomiczne pn. Startup Shaker. Warsztaty zostały poprzedzone krótką prelekcją merytoryczną na temat różnych modeli biznesowych i współczesnych trendów w świecie biznesu. Następnie uczniowie konińskich szkół średnich pracowali w 4-osobowych zespołach pod okiem trenerów oraz nauczycieli. Podczas warsztatów zespoły wykreowały pomysły, dopracowały koncepcję, stworzyły persony swoich klientów i kanwę pomysłu biznesowego za pomocą szablonu Business Model Canvas. Opracowali również koncepcję produktów przedstawiając je w formie pomysłu Start Up`owego. Praca nad modelem biznesowym trwała 2 dni. Finał kampanii odbędzie się 28 października br. o godzinie 10:00 w Sali Ratuszowej w Koninie.

Podczas finału czteroosobowe zespoły zaprezentują swój innowacyjny pomysł na własny biznes, który następnie zostanie oceniony przez członków komisji konkursowej. Zadaniem komisji będzie dokonanie oceny przede wszystkim na ile dany pomysł jest możliwy do realizacji.

"Nic bez Was dla Was" to motto towarzyszące spotkaniom dotyczącym działania pn. "Polityka senioralna dla miasta Konina".


10 czerwca w Sali Ratuszowej w Koninie odbyło się spotkanie seniorów z  przedstawicielem Fundacji Aktywizacji Seniorów i pracownikami Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych UM w Koninie.  Jego głównym tematem były potrzeby tej grupy wiekowej. Analiza ankiety, którą wypełniali uczestnicy spotkania, wskaże, co jest niezbędne konińskim seniorom.
11 czerwca spotkaliśmy się z seniorami na ogródkach działkowych przy ulicy Solnej w Koninie :)

"Polityka senioralna dla miasta Konina"

DziałaMY w ramach zadania Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla Urzędu Miejskiego w Koninie :)


31 maja 2022 r. w Urzędzie Miejskim w Koninie odbyło się spotkanie Zespołu Projektowego firmy REKORD SI Sp. z o.o. (8 osób) z pracownikami naszego Urzędu (pion finansowy). Koordynatorzy z obszaru podatków, opłat, księgowości, budżetu, kadr i płac z firmy REKORD SI omówili sposób i zakres wdrożenia systemu RATUSZ w UM w Koninie. Wymiana informacji na tematy związane z możliwościami i oczekiwaniami w zakresie funkcjonowania nowego systemu odbywała się w pięciu podgrupach tematycznych. Uzgodniono sposób kontaktowania się i wymiany informacji w trakcie wdrożenia systemu. Przed nami dalsze spotkania z firmą :)

Konferencja III etapu Programu "Rozwój Lokalny"

31 maja i 1 czerwca 2022 roku Witold Nowak - Zastępca Prezydenta ds. społecznych oraz Paweł Adamów - Zastępca Prezydenta ds. gospodarczych i Katarzyna Rejniak - Zastępca Kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji uczestniczyli w Konferencji dotyczącej III etapu Programu "Rozwój Lokalny" - realizacja projektów i współpraca bilateralna. Zainaugurowała ona rozpoczęcie kluczowego etapu realizacji projektów wspartych przez Fundusze Norweskie i EOG w ramach Programu Rozwój Lokalny. W wydarzeniu udział wzięli Ambasador Królestwa Norwegii, Anders H. Eide, przedstawiciele OECD, Związku Miast Polskich oraz Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS), a także przedstawiciele 29 wyłonionych w konkursie polskich samorządów i ich norweskich partnerów oraz przedstawiciele administracji rządowej państw-darczyńców Funduszy Norweskich i EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. Podczas dwudniowej konferencji rozmawiano o dotychczasowych efektach wdrażania projektów w miastach, wykorzystaniu zewnętrznej perspektywy OECD oraz planach na przyszłość.

Poniżej zamieszczamy prezentację dotyczącą realizacji rekomendacji OECD na przykładzie rozwoju instytucjonalnego Miasta Konina, którą przedstawił Witold Nowak - Zastępca Prezydenta ds. społecznych.

Realizujemy zadanie Zakup i wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego dla Urzędu Miejskiego w Koninie :)


11 maja 2022 roku została podpisana umowa na dostawę z wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego w Urzędzie Miejskim w Koninie. Jej zakres obejmuje: dostawę sprzętu komputerowego, dostawę oprogramowania (licencji), prace wdrożeniowe, szkolenie użytkowników i administratorów oraz serwis gwarancyjny. Umowę podpisał Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski i Prezes Zarządu REKORD SI Sp. z o.o Janusz Szymura. Wartość umowy to 3.351.750 zł brutto.

 

Podpisanie umów 

19 maja 2022 odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. realizacji projektu. Podsumowaliśmy naszą pracę od 1 października 2021 roku :) Jej efekt to m.in. 10 podpisanych umów na realizację zadań. Nasz zespół działa :)

Finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”

12 maja 2022 r. odbył się finał Kampanii dla młodzieży „Być przedsiębiorcą”, podczas którego przedstawiciele konińskich szkół średnich zaprezentowali swoje pomysły na innowacyjny biznes. W kampanii udział wzięły zespoły z placówek oświatowych: Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie, II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, I liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie, Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie i Zespół Szkół Technicznych w Koninie.

Wydarzenie zostało poprzedzone dwudniowymi warsztatami, podczas których młodzież pracowała nad własnym pomysłem z wykwalifikowanymi trenerami. 12 maja br. koncepcje biznesowe oceniane były przez jury w składzie: Zastępca Prezydenta ds. Gospodarczych Paweł Adamów, przedstawiciele: Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (Startup Academy), firmy Agtos Polska Sp. z o.o. i Konińskiej Izby Gospodarczej.

Jury najwyżej oceniło pomysł na eco usługi pogrzebowe (prezentacja - Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie). Drugie miejsce zajęło II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie z pomysłem na firmę EcoPLast, zajmującą się produkcją granulatu wykorzystywanego m.in. do drukarek 3D. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie za pomysł na firmę Boat Shings, zajmującą się produkcją wysokiej jakości mebli w niepowtarzalnym stylu z wraków statków. Podsumowaniem gali była prezentacja pn. „Jak planować sukces – zawodowy i prywatny” omówiona przez Prezesa Instytutu Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (Startup Academy) z siedzibą w Warszawie.

 

5 maja 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Koninie odbyło się spotkanie robocze dotyczące przygotowania Polityki Senioralnej Miasta Konina.

Uczestniczyli w nim: przedstawiciel Fundacji System Aktywizacji Seniora, Zastępca Prezydenta Miasta Konina Witold Nowak, przedstawiciele Domu Pomocy Społecznej w Koninie i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie oraz urzędnicy. W trakcie spotkania omówiono harmonogram pracy przy tworzeniu dokumentu, określono kierunki działania i przedstawiono wzajemne oczekiwania w zakresie dokumentacji.    

Działamy z uczniami konińskich szkół średnich :)  Ruszyła Kampania dla młodzieży „Być Przedsiębiorcą!”

 25 i 26 kwietnia br. uczniowie konińskich szkół średnich uczestniczyli w warsztatach biznesowych. Wykwalifikowani trenerzy doradzali i wspierali swoją wiedzą każdy etap tworzenia projektu biznesowego zaproponowanego przez młodzież. Celem kampanii była praca nad pomysłami na innowacyjny biznes :)  Warsztaty zostały poprzedzone krótką prelekcją merytoryczną na temat różnych modeli biznesowych i współczesnych trendów w świecie biznesu. Następnym działaniem było przygotowanie szablonu modelu biznesowego za pomocą narzędzia Business Model Canvas.

Drugiego dnia warsztatów młodzież zdobywała wiedzę w zakresie możliwości dotarcia z własnym biznesem do klientów. Bardzo ciekawe były informacje przekazane przez trenerów w ramach marketingu i promocji oraz planu finansowego. Uczniowie wysłuchali również wykładów, jak dobrze zaprezentować swój pomysł, a następnie przystąpili do krótkiej prezentacji wypracowanych pomysłów. Finał kampanii odbędzie się 12 maja br. w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Koninie. Wówczas wszyscy uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje pomysły przed komisją konkursową.

Przygotowujemy politykę senioralną dla Miasta Konina. 31 marca 2022 podpisana została umowa z Fundacją System Aktywizacji Seniora na przygotowanie dokumentu strategicznego’ „Przygotowanie polityki senioralnej dla Miasta Konina”.


Opracowanie Polityki Senioralnej w Koninie polega na przygotowaniu diagnozy potrzeb, istniejących rozwiązań i zasobów, sytuacji społeczno-demograficznej miasta i regionu. Diagnoza ta będzie stanowiła punkt wyjścia do opracowania kluczowych obszarów potrzeb celem realizacji przedsięwzięcia nakierowanego na zapewnienie godziwego starzenia w sprzyjających warunkach otoczenia.

Głównym celem dokumentu będzie wypracowanie polityki senioralnej z wyznaczeniem priorytetów i działań skierowanych do osób starszych na lata 2022-2030. Stworzenie mieszkańcom Miasta warunków do utrzymania możliwie najdłuższego życia w zdrowiu, na zadawalającym poziomie aktywności i samodzielności. Zagwarantowanie osobom starszym, zarówno sprawnym, jak i tym o ograniczonej sprawności oraz niepełnosprawnym optymalnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Dokument uporządkuje działania skierowane do seniorów na terenie miasta, wskaże ich kierunki, włączy w nie wszystkie grupy społeczne. Realizacja działań zawartych w programie zaspokoi potrzeby seniorów - mieszkańców Konina i usystematyzuje ścieżkę rozwoju w mieście.

Podnosimy standard budynków komunalnych. 12 kwietnia 2022 prezes PGKiM sp. z o.o. Michał Zawadzki oraz Lidia Nawara - Członek Zarządu Biura Projektowego ARKADA Będzin Sp.z o.o. podpisali umowę na wykonanie dokumentacji technicznej modernizacji energetycznej budynków komunalnych położonych w Koninie przy ulicy Wojska Polskiego 17, Wiosny Ludów 11, 13 i 15, 3 Maja 34 i Adama Mickiewicza 20. Koszt prac to 285 360 zł brutto. Termin ich zakończenia - listopad 2022.

 Umowa PGKIM

 

Realizujemy działania Samorząd gotowy do realizacji Nowej Ścieżki Rozwoju. 1 kwietnia rozpoczęła się rekrutacja dla urzędników miejskich na szkolenia, kursy i studia podyplomowe.


21 kwietnia urzędnicy miejscy i pracownicy spółek miejskich, którzy koordynują projekty realizowane na rzecz miasta Konina, uczestniczyli w Warsztatach z zakresu zarządzania projektami. Poznaliśmy m.in. metodyki zarządzania projektami. Ich zalety to czytelna i spójna komunikacja i możliwość zapanowania nad złożonymi projektami :)

Warsztaty z zakresu projektów

24 marca zespół ds. realizacji projektu uczestniczył w szkoleniu - "Warsztaty z zakresu wypracowywania rozwiązań i pracy w grupie"

Czego uczy nas praca w zespole?  Co daje praca w zespole? Na te i inne pytanie szukaliśmy odpowiedzi..... Zgadzamy się, że "wspólne działania dają lepsze lub nowe efekty" :)

W marcu br. podpisaliśmy umowę z Instytutem Kreowania Przedsiębiorczości Sp. z o.o. w Warszawie na przeprowadzenie Kampanii dla młodzieży „Być Przedsiębiorcą” w ramach zadania "Realizacja Programu Wspierania Przedsiębiorczości".


Jej celem jest przedstawienie atutów bycia przedsiębiorcą oraz promowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży. W ramach kampanii przeprowadzone zostaną dwudniowe warsztaty, podczas których uczniowie szkół średnich będą pracować w czteroosobowych zespołach pod okiem trenerów i nauczycieli (opiekuna grupy), którzy będą pełnili rolę mentorów. Uczniowie poznają nowoczesne modele biznesowe i zasady tworzenia biznesplanu, a następnie opracują swój pomysł na innowacyjny biznes. Wypracowane pomysły zaprezentowane zostaną podczas finału. Warsztaty odbędą się 25 i 26 kwietnia 2022 r. w Konińskim Domu Kultury, a  podczas Finału Kampanii (12 maja 2022 r. w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Koninie)  jury wyłoni zwycięzców najlepszych pomysłów. 

W lutym br. w ramach działania "Aplikacja dostępna przestrzeń miejska" zapytaliśmy mieszkańców Konina i okolic o dostępność:
- budynków użyteczności publicznej,
- przystanków komunikacji miejskiej,
- przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną, miejskich parkingów.
Prosiliśmy również o wybór - co jest wygodniejsze, bardziej funkcjonalne: aplikacja czy responsywna strona internetowa (to taka strona, która jest dostosowana do każdego urządzenia: komputera, tabletu, smartfona). 
Mamy już wyniki ankiety!!!
Dziękujemy za odpowiedzi 316 respondentom :)
Poniżej zamieszczamy informacje - są to cenne dla nas wskazówki. Pracujemy nad aplikacją mobilną: 

od 1 do 28 lutego 2022 roku w przestrzeni naszego miasta pojawią się wielkoformatowe wydruki, które zaprezentują  informacje o realizowanym projekcie oraz korzyści dla mieszkańców wynikające z jego realizacji - Co zyskaMY? :)
Citylighty znajdą się  na 11 wiatach przystankowych MZK:

  • ul. Wał Tarejwy (obok parkingu przy ul. Kościelnej), ul. Szpitalna (rondo gen. F. Kamińskiego), ul. Hiacyntowa (w pobliżu ronda na skrzyżowaniu ulic Spółdzielców i Poznańskiej),  ul. Dworcowa (obok Banku Pekao S.A.), Al. 1 Maja (obok Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Koninie), ul. Kard. S.Wyszyńskiego (w pobliżu ul. Budowlanych), ul. Szeligowskiego (w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem), ul. Kard. S. Wyszyńskiego (przy Zespole Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie), ul. Grunwaldzka, ul. Szarych Szeregów (przy targowisku), ul. Kolska (przy Klasztorze OO. Franciszkanów)
wielkoformatowe wydruki GENERATOR MIEJSKIEJ ENERGII ŹRÓDŁEM SUKCESU KONINA

14 grudnia 2021 otrzymaliśmy opracowane audyty energetyczne dla 12 budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Są to budynki położone w Koninie przy ulicach: Wojska Polskiego 9, Wojska Polskiego 17, Wiosny Ludów 1, Wiosny Ludów 11, Wiosny Ludów 13, Wiosny Ludów 15, Adama Mickiewicza 20, Jana Kilińskiego 7, Jarosława Dąbrowskiego 9, 3 Maja 34, Wodna 2c, Wodna 7a. Dokumenty te wskazują na potrzebę wykonania w budynkach m.in. instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wraz z węzłami cieplnymi i przyłączami, docieplenie połaci dachowych, wymianę stolarki okiennej i drzwi wejściowych do budynków - odtwarzających ich wygląd historyczny. Obecnie ustalane są kryteria wyboru budynków celem realizacji inwestycji. Wysokość środków przyjętych na inwestycję w budżecie Miasta wynosi ponad 2,4 mln zł.

10 grudnia 2021 podpisaliśmy umowę z firmą MOSTOWNIA Weronika Słodkiewicz na wykonanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej pod nazwą Budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z budową ścieżki rowerowej i infrastruktury towarzyszącej. Dokumentacja zostanie opracowana do 9 grudnia 2022.

22 listopada 2021 r. została podpisana umowa w sprawie projektu pn. "Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina". Podpisy pod umową złożyli: Grzegorz Puda Minister Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski i Skarbnik Miasta Ewelina Ostajewska-Szwankowska. Projekt "Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina" korzysta z dofinansowania o wartości ponad 13 mln zł otrzymanego od Norwegii oraz ponad 2 mln zł z budżetu państwa.

Konferencja prasowa otwierająca projekt

Projekt „Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina" oficjalnie wystartował! Konin dołączył do grona miast, dla których kluczowym komunikatem jest hasło "Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej". 22 listopada, jako drugie miasto w Polsce, podpisaliśmy umowę grantową z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. 3 grudnia w konińskim ratuszu odbyła się konferencja otwierająca projekt. Uczestniczyli w niej m.in. Kamil Wieder z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzej Porawski i Anna Żabińska-Pioterek ze Związku Miast Polskich, prezydent Konina Piotr Korytkowski, zastępca prezydenta Paweł Adamów, zespół realizujący projekt, Katarzyna Rejniak - kierownik projektu oraz konińskie media. 

Na realizację zaplanowanych działań Miasto Konin otrzymało z Funduszy Norweskich oraz z budżetu państwa ponad 15 milionów zł. Obecnie oczekujemy na wybór partnera projektu przez ministerstwo. Dzięki temu stworzymy m.in. aplikację pozwalającą osobom ze szczególnymi potrzebami na bezpieczne poruszanie się w przestrzeni miejskiej, ułatwimy dostęp do e-usług, wyposażymy Inkubator Aktywności Kulturalnej, opracujemy politykę senioralną w mieście, przygotujemy audyty energetyczne dla 12 budynków komunalnych, przeprowadzimy termomodernizację 2 lub 3 budynków mieszkalnych komunalnych. Wybudujemy ścieżkę rowerową oraz kładkę nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją, która pojawiła się na konferencji oraz do obejrzenia materiałów wideo :

 

#Działamy razem

Praca zespołu ds. realizacji projektu

 

Za nami kolejne spotkanie zespołu (23 marca 2022). Planujemy, realizujemy, działamy :)

Generator miejskiej energii źródłem sukcesu Konina baner