Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

W ramach wspólnego programu pod nazwą „AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA” w dniach 09 i 11 grudnia 2019 roku funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska wraz z inspektor Katarzyną Kanią z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie, wzięły udział w spotkaniach z uczniami klas: IV B i V B oraz z uczniami klas: VI A i VI D ze Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Bohaterów Westerplatte na ul. Fikusowej 8 w Koninie.

Tematem przewodnim były zagadnienia dotyczące bezpiecznego komunikowania się w sieci, bezpiecznego korzystania z Internetu, jak radzić sobie w przypadku prześladowania rówieśniczego oraz odpowiedzialności osób nieletnich w przypadku naruszenia prawa i dopuszczenia się czynu zabronionego. Opierając się na prawdziwych zdarzeniach zwrócono szczególną uwagę, jak chronić w sieci swoją prywatność, dane osobowe, a także wszelkie informacje dotyczące najbliższych członków rodziny wyjaśniając szczegółowo, dlaczego należy to robić. Strażniczka wyjaśniała jakie zagrożenia mogą pojawić się podczas korzystania z Internetu oraz jak się ich wystrzegać i jak się przed nimi skutecznie chronić. Omawiła też między innymi tematy dotyczące radzenia sobie z hejtem, jak chronić swoje urządzenia przed dostępem osób postronnych oraz jak chronić swój komputer, smartfon, czy tablet przed zniszczeniem, czy wirusami. Strażniczka wiele razy przypominała o zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku podczas korzystania z Internetu podkreślając, że zbyt długie siedzenie przed komputerem oraz nadmierne użytkowanie tabletu, czy smartfona może zaszkodzić zdrowiu i pogorszyć kontakty z rówieśnikami. Przemoc rówieśnicza i agresja przeciw innym osobom przybiera różne formy. Przemoc to nie tylko popychanie i bicie, ale także przezywanie, ośmieszanie przez obraźliwe słowa, gesty rysunki, wierszyki, obraźliwe listy, SMS-y i telefony. Każdy ma prawo czuć się bezpiecznie, dlatego w przypadku takich sytuacji trzeba reagować, informować wychowawcę, rodziców, czy opiekunów. Uczniowie dowiedzieli się, że w trudnej sytuacji zawsze mogą i powinni prosić o pomoc i wsparcie. Prześladowanie samo się nie zakończy, jeśli nic się w tej sprawie nie zrobi i nikomu o tym nie powie. Dlatego też między innymi podczas spotkań prowadząca poświęciła wiele uwagi na wyjaśnienia dotyczące odpowiedzialności osób nieletnich w zależności od wieku sprawcy, co przedkłada się i ma znaczenie w przypadku zastosowania wobec nich odpowiednich środków wychowawczych. Wszyscy uczniowie na zakończenie zorganizowanych spotkań, dostali elementy odblaskowe do wykorzystania każdego dnia w myśl zasady: „Odblask to nie obciach”.

 

images/11.12.2019/640_4.jpgimages/11.12.2019/640_640_1.jpgimages/11.12.2019/640_640_2.jpgimages/11.12.2019/640_640_3.jpg