Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

W dniu 29 października 2019 roku w ramach programu prowadzonego wspólnie pod nazwą: „AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA” funkcjonariuszka Straży Miejskiej w Koninie starszy inspektor Katarzyna Maciejewska oraz zastępca kierownika p. Jacek Kruszyński wraz z inspektor Katarzyną Kanią z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie wzięli udział w spotkaniu z seniorami należącymi do Klubu Integracji Społecznej przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, które odbyło się w siedzibie klubu mieszczącej się w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 na ul. Sosnowej 16 w Koninie.

Często słyszymy o napadach, kradzieżach czy wyłudzeniach, których ofiarą padają osoby w podeszłym wieku zwłaszcza te mieszkające samotnie, dlatego więc do najważniejszych zagadnień w ramach prowadzonej profilaktyki bezpieczeństwa jest stała i kompletna edukacja środowiska seniorów pod kątem bezpieczeństwo seniorów na ulicy, podczas spaceru, robienia zakupów, jazdy autobusem, a także we własnym mieszkaniu. Strażniczka wyjaśniała, jak postępują „domokrążcy” oraz oszuści, którzy wykorzystują uczciwość seniorów posługując się w tym celu różnymi metodami: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na hydraulika”, czy „na kominiarza”. Opisywano zdarzenia oparte na prawdziwych faktach, aby seniorzy wiedzieli jak ustrzec się przed zagrożeniami. Nie sposób przewidzieć jakiej metody użyją złodzieje i oszuści, jednak można uprzedzić ich atak, przekazując seniorom niezbędne informacje o metodach i sposobach ich działania oraz uwrażliwić na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą wyłudzeń, czy kradzieży.

Prowadzące spotkanie zachęcały seniorów do rozwagi w trakcie pokazów i prezentacji różnych sprzętów medycznych, sprzętów gospodarstwa domowego i przede wszystkim uważnego czytania podpisywanych dokumentów, gdyż chwila nieuwagi może zakończyć się spłatą kredytu z wysokim oprocentowaniem, co jest dużym obciążeniem dla seniora i często się zdarza, że nie stać go na spłatę tych zobowiązań. Klubowicze zostali też poinformowani, gdzie mogą zwrócić się o pomoc w przypadku, gdy padną ofiarą kradzieży, wyłudzenia, bądź nierozważnie i w pośpiechu podpiszą umowę na usługę telekomunikacyjną, czy zakup jakiegoś towaru, który po przemyśleniu już w domu okaże się zakupem niepotrzebnym i niechcianym.

W trakcie spotkania omawiano i przypomniano przywileje dla seniorów z tytułu korzystania z KONIŃSKIEJ KARTY SENIORA 60+. Udostępniono Wnioski o wydanie takiej karty. Rozdawano także każdemu uczestnikowi KOPERTY ŻYCIA, informując szczegółowo o tej stosunkowo nowej formie wsparcia, dzięki której możliwe jest uzyskanie informacji niezbędnych do udzielenia natychmiastowej i specjalistycznej pomocy zwłaszcza osobom mieszkającym samotnie, do których przybywa pogotowie ratunkowe. Darmową KOPERTĘ ŻYCIA, można samemu odebrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie na ul. Wojska Polskiego 2b. W trakcie prelekcji i całego spotkania podkreślano i przypominano wielokrotnie, że informacje w niej zawarte mogą uratować życie.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym było nie mniej ważnym tematem poruszanym w trakcie spotkania. Przypominano zgromadzonym o podstawowych zasadach, jakie należy przestrzegać żeby być bezpiecznym uczestnikiem ruchu na drodze jako pieszy, albo podczas jazdy na rowerze. Dyskutowano jak ważne są elementy odblaskowe i dlaczego trzeba je nosić. Pomocna, jak zawsze okazała się „Magiczna Tuba” która w bardzo prosty i skuteczny sposób pokazuje, jak ważne i niezbędne jest noszenie odblasków. Pomimo że niektórzy uczestnicy poznali już niezwykłość „Magicznej tuby”, mimo tego chętnie zaglądali przez „szklane oko” i tym samym upewniali się, że z elementami odblaskowymi będą widoczni dla kierowców, a wtedy z zachowaniem przepisów ruchu drogowego i oczywiście zdrowego rozsądku, będą mogli bezpiecznie poruszać się po naszych ulicach i drogach. Mieszkańcy Konina zgromadzeni przy Klubie Integracji Społecznej włączali się chętnie do dyskusji, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi historiami. Na zakończenie spotkania w myśl zasady: „Odblask to nie obciach”, seniorzy otrzymali do wykorzystania na co dzień, opaski odblaskowe na rękę.


images/29.10.2019/640_1.jpgimages/29.10.2019/640_2.jpgimages/29.10.2019/640_3.jpgimages/29.10.2019/640_4.jpgimages/29.10.2019/640_5.jpgimages/29.10.2019/640_6.jpgimages/29.10.2019/640_7.jpgimages/29.10.2019/640_8.jpg