Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Pomoc zwierzętom

    Straż Miejska w Koninie wielokrotnie służy pomocą i wsparciem w zakresie niesienia pomocy zwierzętom

    więcej
  • Wykroczenia drogowe

    Wykroczenia drogowe to jeden z rodzajów interencji jakie podejmuje Straż Miejska w Koninie.

    więcej
  • Utrudnienia w ruchu
    Utrudnienia w ruchu

    Straż Miejska w Koninie zapewnia pomoc w przypadku wystąpienia różnego rodzaju utrudnień spowodowanych chociażby skutkami nawałnic i burz.

  • ODBLASK TO NIE OBCIACH

    Straż Miejska w Koninie partnerem akcji ODBLASK TO NIE OBCIACH

    więcej
A A A

 

W związku z z ogólnopolską akcją poprawy powietrza w miastach strażnicy Straży Miejskiej w Koninie wzięli udział w szkoleniu dotyczącym kontroli pieców i palenisk w gospodarstwach domowych oraz zasad i sposobu pobierania popiołów z pieców i palenisk.
Strażnicy otrzymali od Prezydent Miasta Konina „Upoważnienie do kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska” i na podstawie art. 379 ust. 1-3 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. „Prawo ochrony środowiska” (Dz. U. Z 2001r. Nr 62 poz 627 z poźn. zmianami) strażnicy są upoważnieni do wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiekt lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6.00 do 22.00 na pozostały teren, przeprowadzania badań lub innych czynności kontrolnych, żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego oraz żądania okazani dokumentów i udostępniania wszelkich danych mających związek z problematyka kontroli.

W związku ze spadkiem temperatur do dyżurnego Straży Miejskiej wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących zadymienia oraz wypalania śmieci lub innych materiałów nie dopuszczonych do spalania w domowych paleniskach i piecach c.o. W wyniku przeprowadzonych do tej pory kontroli w większości przypadków nie stwierdzono wypalania śmieci lub odpadów, a powstałe zadymienie spowodowane było wstępna fazą palenia, rozpalaniem paleniska lub złą jakością opału – węgla. W kilku przypadkach stwierdzono wypalanie odpadów i śmieci oraz materiałów nie dopuszczonych do spalania śmieci. Wobec większości mieszkańców lub właścicieli kontrolowanych posesji zastosowano pouczenia niemniej jednak posypały się również pierwsze mandaty. Odbyte przez strażników szkolenie oraz upoważnienie pozwalają na pobieranie próbek z pieców i palenisk i przesyłanie ich do wyspecjalizowanego laboratorium w celu ich analizy, jednak kosztem takiego badania w przypadku potwierdzenia spalania śmieci może zostać obciążony właściciel lub mieszkaniec kontrolowanej posesji a sprawa wykroczenia zostanie skierowana do Sądu Rejonowego, który może zasądzić karę grzywny do 5000,-zł. Koszt badania, którym może być dodatkowo obciążony właściciel obiektu wynosi 800,-zł.

 

images/paleniska/640_640_DSCF3854.jpgimages/paleniska/640_640_DSCF3856.jpgimages/paleniska/640_640_DSCF3857.jpgimages/paleniska/640_640_DSCF3870.jpgimages/paleniska/640_640_DSCF3872.jpgimages/paleniska/640_640_IMG_2636.jpgimages/paleniska/640_640_IMG_2637.jpgimages/paleniska/640_Kontrola-paleniska.jpg