,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2023
Program i źródło finansowania:Program ,,Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2023 realizowany jest w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej – finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.
Okres realizacji: 07.03.2023r. do 31.12.2023r.
Wartość całkowita projektu 1 492 515,00 zł, w tym dofinansowanie:1 492 515,00 zł
Głównym celem Programujest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są:
dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności: o stopniu znacznym lub o stopniu umiarkowanym, lub traktowane na równi do wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573 z późn.zm.).
Efekty/ działania projektu: Wsparciem asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej zostanie objętych 96 osób z niepełnosprawnością z terenu miasta Konina.
Usługa asystenta polega między innymi na pomocy w wykonywaniu codziennych czynności oraz pomocy w funkcjonowaniu w życiu społecznym, a w szczególności na:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu,
- wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsca, - załatwianiu spraw urzędowych;
- korzystaniu z dóbr kultury ( muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy itp.).
- zaprowadzaniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej lub przyprowadzaniu ich z niej.