Projekt pn. „GENERATOR MIEJSKIEJ ENERGII ŹRÓDŁEM SUKCESU KONINA” realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny”, korzysta z dofinansowania o wartości ponad 3,5 mln euro otrzymanego od Norwegii oraz prawie 0,6 mln euro otrzymanego z budżetu państwa.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 01.10.2021 r. do 30.04.2024 r.
Beneficjent: MIASTO KONIN
REALIZATORZY: Miasto Konin, Zarząd Dróg Miejskich w Koninie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Koninie
WARTOŚĆ CAŁKOWITA: 18 917 797,52 PLN, w tym: DOFINANSOWANIE: 18 917 797,52 PLN: ze środków funduszy norweskich: 16 127 165,45 PLN z budżetu państwa: 2 790 632,07 PLN
CELEM PROJEKTU JEST:
wprowadzenie Konina na Nową Ścieżkę Rozwoju, jaką jest Zielone Miasto Energii zgodnie ze Strategią Rozwoju Konina Plan 2020 – 2030. Efektem jej realizacji będzie dobrze prosperujące i przedsiębiorcze miasto, dzięki transformacji energetycznej, zdrowej równowadze i kreatywności.
EFEKTY/PRZEDSIĘWZIĘCIA:
Efektywne zarządzanie projektami (Zarządzanie Nową Ścieżką Rozwoju)
Utworzenie płaszczyzny współpracy – wymiana doświadczeń (informacje na podstronie miasta www.konin.pl - Działania edukacyjne i promocyjne Nowa Ścieżka Rozwoju)
Podniesienie poziomu świadczonych usług przez JST (Podniesienie kwalifikacji i kompetencji pracowników)
Stworzenie aplikacji pozwalającej osobom ze szczególnymi potrzebami na bezpieczne poruszanie się w przestrzeni miejskiej (Aplikacja – dostępna przestrzeń miejska)
Usprawnienie i podniesienie standardów działania samorządu lokalnego m. in. w obszarach: podatki i opłaty lokalne, elektroniczne usługi lokalne (Zintegrowany system informatyczny do zarządzania jednostkami administracji publicznej i rozwój nowych e-usług)
Opracowanie Polityki Senioralnej dla Miasta Konina na lata 2022-2030
Organizacja 4 kampanii dla młodzieży „”Być Przedsiębiorcą”
Przygotowanie audytów energetycznych dla 12 budynków komunalnych (Program „Efektywne i niskoemisyjne budownictwo” wraz z audytami dla budynków komunalnych, budynków szkolnych i użyteczności publicznej)
Poprawa standardu energetycznego 2 budynków mieszkalnych komunalnych (Modernizacja energetyczna budynków komunalnych)
Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej na budowę kładki nad kanałem Ulgi wraz z budową ścieżki rowerowej i infrastruktury towarzyszącej (1 szt.)
Budowa kładki nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina wraz z budową ścieżki rowerowej i infrastruktury towarzyszącej
FUNDUSZE NORWESKIE
Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
W ramach funduszy norweskich i funduszy EOG Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środowiskowej i Południowej i obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała 3,3 miliarda euro w ramach kolejnych programów funduszy w latach 1994–2014.
Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 1,25 miliarda euro.
Priorytety na ten okres to:
#1 innowacje, badania naukowe, edukacja i konkurencyjność;
#2 integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i ograniczenie ubóstwa;
#3 środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
#4 kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre zarządzanie i podstawowe prawa;