„Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” baner nieaktyw

Warsztaty dla dorosłych oraz dla uczniów konińskich szkół średnich w ramach projektuZielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie.

20 kwietnia 2023 r. odbyły się warsztaty dla dorosłych, a 21 kwietnia 2023 r. dla uczniów konińskich szkół średnich.

Warsztaty w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” poprowadzili partnerzy Miasta Konina: Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure.

Warsztaty rozpoczęły się wspólnym powitaniem uczestników i przedstawieniem trenerów. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, które rozpoczęły warsztaty w tym samym czasie w trzech różnych blokach tematycznych. Blok tematyczny 1 - "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", blok tematyczny 2 – „Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych" oraz blok tematyczny 3 –"Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury / designing green and blue infrastructure". Celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów i dorosłych odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski.

Warsztaty pozwoliły poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a także przenieść je na grono rodziny i znajomych. Praca w podgrupach polegała na przeprowadzeniu analizy SWOT w odniesieniu do miasta Konina w każdym kolejnym bloku tematycznym. Po zakończeniu pierwszego bloku tematycznego cała grupa przechodziła razem do kolejnego bloku prowadzonego przez inną parę trenerów.

Warsztaty zakończyły się wspólną prezentacją wyników prac w podgrupach i podsumowaniem poszczególnych bloków przez trenerów.Przedstawiciele różnych grup zawodowych mają różne spojrzenie na to samo zagadnienie, a niektóre jego aspekty mogą być nawet pomijane w poszczególnych branżach. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom złożoności problematyki dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury oraz zaprezentowanie istotnych aspektów z punktu widzenia innych specjalistów. Warsztaty prowadzone przez specjalistów z Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz przedstawicieli norweskiego partnera NFGI pozwoliły na rozwijanie wiedzy i świadomości w zakresie potencjału zielonej infrastruktury w lokalnych warunkach. Warsztaty dostarczyły informacji i inspiracji zdefiniowanej według potrzeb edukacyjnych grup interesariuszy projektu.

Przedstawiciele Norwegian Association for Green Infrastructure przedstawili szeroki zakres tworzenia wartości tkwiący w rozwiązaniach, pokazali odpowiednie przykłady norweskie i europejskie oraz możliwości projektowe zielono-niebieskiej infrastrukturze w wybranych przypadkach z Konina. Dialog oraz współpraca między interesariuszami i prowadzącymi warsztaty specjalistami podczas zajęć miała wysoką wartość edukacyjną oraz ułatwiła połączenia sieciowe dla przyszłej współpracy.

Warsztaty, nauka przez doświadczenie i praktykę jest bardzo efektywną formą przyswajania wiedzy.

Warsztaty w ramach projektu  Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”:

Zapraszamy mieszkańców Konina i okolic oraz uczniów konińskich szkół średnich na Warsztaty!

Blok tematyczny 1 – „Rola roślin i wody w krajobrazie miasta",

Blok tematyczny 2 – „Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych",

Blok tematyczny 3 – „Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury”,

Warsztaty dla dorosłych odbędą się 20.04.2023 r., w CKiS Dom Kultury OSKARD ul. Aleje 1 Maja 7a, Konin – w godzinach 10.00-15.00,

Warsztaty dla uczniów konińskich szkół średnich odbędą się 21.04.2023 r., w Konińskim Domu Kultury, pl. Niepodległości 1, Konin -  w godzinach 10.00-15.00.

Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości uczniów i dorosłych odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski.

Warsztaty pozwolą poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a także przenieść je na grono rodziny i znajomych.

Prowadzący warsztaty – partnerzy Miasta Konina w realizowanym projekcie:

UWAGA!!!! Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o zgłoszenia do 19.04.2023 r. 

Rejestracji należy dokonać na adres e-mail: justyna.bruch@konin.um.gov.pl lub w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Koninie pod numerem telefonu: 63 240 11 77.

Konkurs edukacyjny pt. „Dobry klimat w naszym mieście"
Pobierz plik (pdf)
Zielone korytarze baner