LIFE AFTER COAL PL - Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040
Projekt pn. „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”, realizowany jest przy dofinansowaniu z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Okres realizacji: od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2031 r.
Wartość projektu 430.500,00 euro (1.927.735,65 zł) w tym
dofinansowanie 95%: 410.000 euro [według przelicznika 4,4779 zł = 1.835.939,00 zł] i wkład własny 5%: 91.796,95 zł/ 8 lat
Cel główny projektu to Wdrożenie Strategii Neutralności Klimatycznej. Głównym celem projektu LIFE AFTER COAL PL jest znaczne skrócenie czasu, niezbędnego do osiągnięcia zakładanych efektów Strategii, poprzez zapewnienie warunków do jej pełnego i szybkiego wdrożenia
Efekty/ działania Zakłada się, że głównymi rezultatami projektu będą: ograniczenie emisji CO2, redukcja zapotrzebowania na energię, wzrost udziału OZE w bilansie energetycznym oraz redukcja emisji zanieczyszczeń.
W ramach realizacji przedsięwzięcia pn. „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”, dofinansowanego z Programu LIFE Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 1 lipca b.r. w Urzędzie Miejskim w Koninie swoją pracę rozpoczęły jako:
Gminny Doradca Klimatyczny – Pani Patrycja Cierzniak
Powiatowy Doradca Klimatyczny – Pani Joanna Krause Szałaj.
Projekt LIFE AFETR COAL PL jest odpowiedzią na wyzwania jakie stoją przed Wielkopolską Wschodnią związane z koniecznością znaczącej redukcji stosowania paliw kopalnych w gospodarce przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa energetycznego i stabilności całego systemu. Sprzyjać temu ma rozwój energii produkowanej z OZE.
Doradcy Klimatyczni będą pełnić m.in. funkcje doradczą i wspierającą mieszkańców, sektor małych i średnich przedsiębiorstw oraz innych podmiotów w przygotowywaniu projektów i wniosków o środki na działania dla poprawy efektywności energetycznej i redukcji emisji CO2. Prowadzić będą również działania promocyjne, edukacyjne, komunikacyjne i informacyjne odnoszące się do procesu osiągania neutralności klimatycznej oraz przystosowania się do zmiany klimatu za pomocą rozwiązań opartych na zasobach przyrody. Zadaniem Doradców będzie także opracowanie gminnego/powiatowego zintegrowanego planu na rzecz energii, transportu i klimatu.
Doradcy dostępni są w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Wojska Polskiego 2, pok. 219.
Gminny Doradca Klimatyczny tel. (63) 240 11 67
Powiatowy Doradca Klimatyczny tel. (63) 240 11 62
W ramach projektu LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040 zrealizowane zostało badanie dot. analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej obszaru objętego oddziaływaniem projektu LIFE AFTER COAL PL na tle Wielkopolski Wschodniej w 2022 roku. Raport z badania, wykonanego przez Wielkopolskie Biuro Planowania Przestrzennego w Poznaniu, stanowi punkt odniesienia dla kolejnych planowanych badań porównawczych, które będą wykonywane w latach 2028 i 2031 r. – przyjęto założenie, że analizy porównawcze wykonane w kolejnych latach pozwolą na określenie tempa zmian ukierunkowanych na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku. Zwracamy ponadto uwagę, że raport z badania przedstawia różne dane statystyczne, w tym dane dotąd nie publikowane w tego typu opracowaniach na poziomie gminnym (np. w zakresie różnych źródeł ciepła czy OZE).
Zapraszamy do zapoznania się z raportem, a także zwracamy się prośbą o jego dalsze rozpowszechnianie wśród mieszkańców, przedsiębiorców i różnych instytucji z Wielkopolski Wschodniej, w tym poprzez Państwa strony internetowe czy media społecznościowe (w ramach działań upowszechniających projekt i jego rezultaty)