Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji z którą przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie w zakresie właściwości gminy, stanowią jej zadania własne, Miasto Konin przystąpiło do wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Na podstawie diagnozy wskazano obszar na terenie Konina, który charakteryzuje się koncentracją negatywnych zjawisk. W pracach nad zidentyfikowaniem obszarów zdegradowanych przyjęto analizę porównawczą, opartą na zestawie wskaźników, pozwalającą na obiektywne określenie stopnia zróżnicowania rozwoju społecznego, gospodarczego poszczególnych obszarów miasta. Na potrzeby delimitacji terenów problemowych wykorzystano podział Konina na 19 obrębów geodezyjnych.
Potwierdzenie spełniania przez obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji przesłanek ich wyznaczenia wskazanych w art. 9 i 10 ustawy z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji określa „Diagnoza służąca wyznaczaniu obszaru zdegradowanego i obszar rewitalizacji w Koninie”, stanowiąca załącznik.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, obszar gminy znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, można wyznaczyć jako obszar zdegradowany w przypadku występowania na nim ponadto co najmniej jednego z następujących negatywnych zjawisk:
gospodarczych – w szczególności niskiego stopnia przedsiębiorczości, słabej kondycji lokalnych przedsiębiorstw lub
środowiskowych – w szczególności przekroczenia standardów jakości środowiska, obecności odpadów stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi lub stanu środowiska, lub
przestrzenno-funkcjonalnych – w szczególności niewystarczającego wyposażenia w infrastrukturę techniczną i społeczną lub jej złego stanu technicznego, braku dostępu do podstawowych usług lub ich niskiej jakości, niedostosowania rozwiązań urbanistycznych do zmieniających się funkcji obszaru, niskiego poziomu obsługi komunikacyjnej, niedoboru lub niskiej jakości terenów publicznych, lub
technicznych – w szczególności degradacji stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym o przeznaczeniu mieszkaniowym, oraz niefunkcjonowaniu rozwiązań technicznych umożliwiających efektywne korzystanie z obiektów budowlanych, w szczególności w zakresie energooszczędności i ochrony środowiska.
Biorąc pod uwagę powyższe jako główne kryteria wskazania obszarów zdegradowanych przyjęto następujące wskaźniki:
Udział ludności w wieku przedprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności
Udział ludności w wieku poprodukcyjnym w ogólnej liczbie ludności
Udział ludności korzystający z pomocy społecznej w ogólnej liczbie ludności
Udział osób bezrobotnych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym
Udział bezrobotnych w ogólnej liczbie ludności
Liczba wydanych „niebieskich kart” na 1000 mieszkańców
Liczba zgłoszonych wniosków do budżetu obywatelskiego na 1000 mieszkańców
Liczba działających organizacji pozarządowych na 1000 mieszkańców
Liczba miejsc w żłobkach na 1000 mieszkańców
Liczba miejsc w przedszkolach na 1000 mieszkańców
Udział ludności w wieku produkcyjnym w ogólnej liczbie ludności
Liczba podmiotów kulturalnych, rozrywkowych i innowacyjnych na 1000 mieszkańców
Liczba podmiotów gospodarczych ogółem na 1000 mieszkańców
Liczba placówek instytucji kultury na 1000 mieszkańców
Liczba obiektów sportowych na 1000 mieszkańców
Powierzchnia parkingów na 1000 mieszkańców
Liczba przystanków komunikacji publicznej na 1000 mieszkańców
Długość ścieżek rowerowych na 1000 mieszkańców
Ocena jakości terenów publicznych na terenie miasta Konina
Poziom dostosowania urbanistycznego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na terenie miasta Konina
Liczba zakładów uciążliwych na 1000 mieszkańców
Liczba kubłów na popiół na 1000 mieszkańców
Masa zinwentaryzowanego azbestu na 1000 mieszkańców
Ocena poziomu hałasu na terenie miasta Konina
Liczba uzyskanych pozwoleń na budowę na 1000 mieszkańców
Ocena poziomu degradacji technicznej na terenie miasta Konina
W diagnozie dokonano standaryzacji przyjętego zestawu wskaźników. W interpretacji wyników analizy obszar wskazany do rewitalizacji, osiąga wartości najwyższe wskaźnika zbiorczego, co jest równoznaczne z najwyższym stopniem jego degradacji w skali miasta.
Obszar rewitalizacji stanowi około 3,39% powierzchni miasta, zamieszkuje go 4273 osób, co stanowi 6,21% ludności Konina.