Konin. Tu płynie energia > Projekty planowane > Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast

28.04.2025 r.

Zakończyła się ocena formalna wniosków złożonych w ramach I etapu naboru do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego ze środków drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. W naborze wnioski złożyło 119 ze 139 uprawnionych miast.  117 wniosków uzyskało pozytywną ocenę formalną i zostało skierowanych do dalszej oceny merytorycznej. 2 wnioski zostały odrzucone.

Więcej informacji na stronie: https://www.programszwajcarski.gov.pl/strony/aktualnosci/ocena-formalna-w-konkursie-dla-miast-zakonczona/

27.02.2025 r.

Informujemy, że przedłożona przez Miasto KONIN Wstępna Propozycja Projektu pt. KONIN - zielone miasto energii, ludzi i przestrzeni została oceniona pozytywnie, tj. spełniła wszystkie kryteria oceny formalnej, określone w załączniku nr 6 do Regulaminu naboru wniosków.

Projekt został przekazany do oceny merytorycznej.

Czekamy na dalsze rozstrzygnięcie!

2025.01.20 

119 miast z szansą na dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich

16 stycznia 2025 roku zakończył się pierwszy etap naboru dla miast w ramach Funduszy Szwajcarskich. Ze 139 uprawnionych samorządów, Wstępne Propozycje Projektów złożyło 119.

"Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Widzieliśmy to już po frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ze 139 miast, które mogą skorzystać z programu. Od razu bierzemy się za ocenę formalną wniosków" – mówi Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Czas na ocenę

Nabór jest dwuetapowy. Teraz wnioski pod względem formalnym sprawdzą pracownicy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Te, które spełnią kryteria, przechodzą do oceny merytorycznej, której dokonają zewnętrzni eksperci.

Na podstawie oceny merytorycznej powstanie lista rankingowa, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Do miast znajdujących się na tej liście zostanie skierowane zaproszenie do złożenia Kompletnych Propozycji Projektów, czyli pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. Miasta będą miały na to około 5 miesięcy od daty ogłoszenia listy rankingowej. W przygotowaniu Kompletnych Propozycji Projektów pomogą miastom eksperci Związku Miast Polskich.

O naborze

Nabór ruszył w marcu 2024 roku. Mogło w nim wziąć udział 139 miast, które Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 wskazuje jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Są to miasta, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza.

Miasta mogły zawnioskować o dofinansowanie w wysokości pomiędzy 44 a 80 mln zł na projekty, które wpisują się strategie rozwoju miasta. Ważne, aby przedsięwzięcia miały charakter kompleksowy – były  inwestycjami zarówno infrastrukturalnymi, jak i społecznymi, które zaangażują mieszkańców i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej.

Samorządy mogą przeznaczyć fundusze m.in. na: finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Mile widziana jest również współpraca ze szwajcarskimi miastami.

"Mamy bardzo pozytywne doświadczenia z takiej bilateralnej współpracy w ramach Funduszy Norweskich i EOG dla Polski. W Programie Rozwój Lokalny, który również wspierał miasta, z 29 polskich samorządów, 17 znalazło do swojego projektu partnera z Norwegii lub Islandii. Była to ogromna wartość dodana do projektów" – ocenia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Żródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/119-miast-z-szansa-na-dofinansowanie-z-funduszy-szwajcarskich

2025.01.16

Miasto Konin złożyło wniosek w ramach Polsko – Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast!

Więcej info: https://www.konin.pl/index.php/jeden-news-1432/wniosek-do-funduszy-szwajcarskich-zlozony-19637.html

 

 

2024.11.12

12 listopada 2024 r. w sali 101 Urzędu Miejskiego w Koninie odbyło się czwarte posiedzenie Rady Rozwoju powołanej Zarządzeniem Nr 75/2024 Prezydenta Miasta Konina z dnia 28.06.2024r., wchodzącej w skład Zespołu ds. przygotowania projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Spotkanie prowadziła Katarzyna Rejniak – Koordynator Zespołu ds. przygotowania projektu.

Zebrani dyskutowali nad działaniami, które znajdą się we Wstępnej Propozycji Projektu pn. „KONIN – zielne miasto energii, ludzi i przestrzeni”. Po omówieniu wszystkich działań utworzona i zaakceptowana została lista podstawowa. Następnie Grupa Robocza przeprowadzi analizę wymagań regulaminowych dotyczących wpisywania się każdego działania w odpowiedni obszar tematyczny. Wstępna Propozycja Projektu zostanie złożona do 16.01.2025 r.

2024.10.16

16 października 2024 r. w sali 101 Urzędu Miejskiego w Koninie odbyło się trzecie posiedzenie Rady Rozwoju powołanej Zarządzeniem Nr 75/2024 Prezydenta Miasta Konina z dnia 28.06.2024r., wchodzącej w skład Zespołu ds. przygotowania projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej (lista obecności w załączeniu)

Spotkanie prowadziła Katarzyna Rejniak – Koordynator Zespołu ds. przygotowania projektu. Przedstawiła zebranym do wspólnej dyskusji i  analizy listę przedsięwzięć, które Miasto Konin zamierza zgłosić w ramach naboru. Członkowie Rady Rozwoju dyskutowali nad przedstawionymi propozycjami.

Ostateczna lista działań podstawowych zostanie zaprezentowana Radzie Rozwoju pod koniec listopada 2024 r.
Wydłużono termin złożenia Wstępnej Propozycji Projektu do 16.01.2025 r.

2024.09.09

9 września 2024 r. w sali 101 Urzędu Miejskiego w Koninie odbyło się drugie posiedzenia Grupy Roboczej i Rady Rozwoju powołanych Zarządzeniem Nr 75/2024 Prezydenta Miasta Konina z dnia 28.06.2024r., wchodzących w skład Zespołu ds. przygotowania projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Na pierwszym posiedzeniu (22.07.2024 r.) członkowie Rady zaproponowali 15 działań, propozycji inwestycji, które wg nich są istotne dla rozwoju Miasta Konina.

Przebudowa mostów na Trasie Warszawskiej

Baseny termalne na Pociejewie                                                         

Schronisko dla bezdomnych zwierząt                                               

Aktywizacja zawodowa dla młodzieży                                              

Rozbudowa układu komunikacyjnego dla strefy przemysłowej   

Stworzenie przestrzeni dla przedsiębiorców                                   

Zielony i pasywny Amfiteatr                                                               

Dostępność architektoniczna – OzN                                                 

Centrum wsparcia dla osób dotkniętych przemocą                       

Hala sportowo – kulturalna                                                                

Kluby seniora                                                                                        

Nowa siedziba Urzędu Miejskiego                                                    

Modernizacja instytucji kultury                                                         

Rewitalizacja Starówki                                                                         

Budowa magazynu energii elektrycznej dla Klastra Energii Konin

Następnie zostały przedstawione wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Konina (zamieszczonej na stronie facebook.konin tu płynie energia)  w dniach 16 sierpnia do 4 września 2024 roku - pn. „Wyzwania, działania, projekty do zrealizowania!”   

Poparcie udzielone przez mieszkańców

1.       

Przebudowa mostów na Trasie Warszawskiej

84 %

 

Baseny termalne na Pociejewie

67,80%

 

Schronisko dla bezdomnych zwierząt

68,60%

 

Aktywizacja zawodowa dla młodzieży (dostosowanie szkół do obecnej cyfryzacji rynkowej – zawody, laboratoria, szkoły, kadra) / Nowe miejsca pracy dla młodzieży w Koninie

63,30%

 

Rozbudowa układu komunikacyjnego dla strefy przemysłowej (budowa ronda DW nr 264 na terenach inwestycyjnych)

47,80%

 

Stworzenie przestrzeni dla przedsiębiorców (strefa dla przedsiębiorców, inkubatory przedsiębiorczości, Rozwój przedsiębiorczości – ułatwienie prowadzenia biznesu)

54,30%

 

Zielony i pasywny amfiteatr

65,30%

 

Zapewnienie dostępności architektonicznej – chodniki, podjazdy dla wózków /Uwrażliwienie dla OzN/ Dostępność nieograniczona dla OzN do budynków użyteczności publicznej

67,80%

 

Utworzenie kompleksowego centrum wsparcia dla osób dotkniętych przemocą

56,30%

 

Wybudowanie nowej hali sportowo-kulturalnej na Pociejewie

44,10%

 

Powstanie klubu seniora

48,60%

 

Budowa nowej siedziby Urzędu Miejskiego lub przebudowa głównego budynku

46,10%

 

Modernizacja instytucji kultury (przebudowa MDK)

41,60%

 

Modernizacja instytucji kultury (modernizacja w zakresie nowych technologii KDK)

j.w.

 

Rewitalizacja Starówki

58%

 

Budowa magazynu energii elektrycznej dla Klastra Energii Konin

44,10%

 

Rada Rozwoju otrzymała zestawienie przedsięwzięć do projektu z Funduszy Szwajcarskich z podziałem na informacje dotyczące: nazwy przedsięwzięcia, punkty Rady Rozwoju, zgodność z obszarem tematycznym, cel szczegółowy, posiadaną dokumentację, wyniki ankiety, wpisanie do NŚR, wartość, wskaźnik, podział SECO/SDC.

Członkowie Rady Rozwoju przedstawiono informację nt. pomocy publicznej, która może pojawić się w proponowanych przez nich przedsięwzięciach.

Po dyskusji, Rada Rozwoju zaproponowała następującą kolejność na liście działań podstawowych i rezerwowych:

Lista działań podstawowych:

  1. Schronisko dla bezdomnych zwierząt
  2. Rozbudowa układu komunikacyjnego dla strefy przemysłowej (budowa ronda DW nr 264 na terenach inwestycyjnych) oraz Budowa ul. Przemysłowej od skrzyżowania z ul. Jana Matejki do skrzyżowania z planowaną drogą DK 25 w Malińcu wraz ze ścieżką rowerową

Lista działań rezerwowych

  1. Zielony i pasywny amfiteatr
  2. Modernizacja instytucji kultury (przebudowa MDK)
  3. przebudowa głównego budynku Urzędu Miejskiego
  4. Powstanie klubu seniora.

Przebudowa mostów na Trasie Warszawskiej – jako zadanie najważniejsze do wykonania w Koninie, nie zostało uwzględnione w wykazie z uwagi na to, że Miasto Konin czeka na informację od Wojewody Wielkopolskiego dotyczące sfinansowania przedsięwzięcia z innych funduszy krajowych.

2024.07.22

Trwają prace związane z naborem projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast. Maksymalne wsparcie to ponad 80 mln zł! Zarządzeniem Prezydenta Miasta Konina powołano Zespół ds. przygotowania projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej oraz określenia jego zadań.

22 lipca odbyły się pierwsze posiedzenia Rady Rozwoju, Grupy Roboczej oraz Komitetu Sterującego – wchodzących w skład Zespołu.

Zostały przedstawione założenia programu oraz wypracowano wstępną listę działań, która będzie mogła zostać objęta wsparciem programu.

  • Cel Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast to podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co będzie skutkowało zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju.
  • Etapy Programu Rozwoju Miast

1) etap 1 – obejmuje opracowanie i złożenie Wstępnej Propozycji Projektu oraz jej ocenę formalną i merytoryczną (punktowaną); rozpoczyna się w dniu ogłoszenia naboru, a kończy ogłoszeniem listy rankingowej - do 16.12.2024 r.

2) etap 2 – obejmuje przygotowanie i złożenie oraz ocenę Kompletnej Propozycji Projektu przez KIK-OP; rozpoczyna się ogłoszeniem terminu składania Kompletnych Propozycji Projektów, a kończy podpisaniem umów o dofinansowanie - do ok. 31.12.2025 r.

3) etap 3 – obejmuje okres realizacji projektu; rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy o dofinansowanie, a kończy nie później niż 31 marca 2029 r.

  • Obszary tematyczne w ramach których można złożyć projekty:
  1. Kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne
  2. Finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw
  3. Wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych
  4. Poprawa bezpieczeństwa publicznego
  5. Efektywność energetyczna i energia odnawialna
  6. Transport publiczny
  7. Gospodarka wodno-ściekowa
  8. Zarządzanie odpadami
  9. Ochrona przyrody i różnorodność biologiczna
  10. Zdrowie i pomoc społeczna
  11. Mniejszości i grupy w niekorzystnej sytuacji społecznej
  12. Zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość
  13. Rozwój potencjału instytucjonalnego
  14. Współpraca bilateralna

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast finansowany jest z funduszy szwajcarskich.

 

 

2024.07.03

Nabór do zespołu projektowego Polsko-Szwajcarski Program Miast

Miasto Konin znalazło się na liście 139 miast – uprawnionych do udziału w naborze projektów organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej w celu zmniejszenia różnic społeczno-gospodarczych w obrębie Unii Europejskiej.

W związku z przystąpieniem Miasta Konina do prac nad przygotowaniem projektu w ramach ogłoszonego naboru do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast  zostanie powołany Zespół ds. przygotowania projektu składający się z:

  1. Komitetu Sterującego,
  2. Grupy Roboczej,
  3. Rady Rozwoju.

Ogłasza się nabór do:

RADY ROZWOJU

Rada Rozwoju jest częścią Zespołu ds. przygotowania projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

W skład Rady Rozwoju  wejdą: przedstawiciele środowisk społecznych, gospodarczych, oświatowych, kulturalnych, organizacji pozarządowych, JST, podmiotów administracji państwowej i jej jednostek działających we właściwości miasta, służb bezpieczeństwa państwa oraz innych grup zainteresowanych, w tym  w szczególności jego mieszkańców oraz jego użytkowników.

Zespół ds. przygotowania projektu przeprowadzi zestaw niezbędnych działań związanych z przygotowaniem projektu w ramach naboru Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast finansowanego z Drugiej Edycji Szwajcarskiej Pomocy Finansowej dla wybranych Państw Członkowskich Unii Europejskiej.

Otwarty nabór kandydatów do Rady Rozwoju przeprowadza się w celu wyboru:

Kandydata reprezentującego mieszkańców i będzie trwał od 03.07.2024 r. do 15.07.2024r. r. włącznie. Zgłoszenia należy dokonać poprzez czytelne wypełnienie formularza zgłoszeniowego zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia nr 75/2024  Prezydenta Miasta Konina z dnia 28.06.2024r.

Członkiem Rady Rozwoju może zostać osoba, która:

  1. ukończyła 18 lat,
  2. posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych,
  3. nie była karana za przestępstwo popełnione umyślnie,
  4. złoży w terminie komplet wymaganych dokumentów aplikacyjnych wskazanych w niniejszym ogłoszeniu o naborze.

Kandydat reprezentujący mieszkańców może złożyć tylko jeden formularz zgłoszeniowy.

Dokumenty aplikacyjne należy dostarczyć:

  • drogą korespondencyjną na adres Urzędu Miejskiego w Koninie, plac Wolności 1, 62-500 Konin, z dopiskiem: „Nabór do Rady Rozwoju”,  lub
  • bezpośrednio do Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Koninie, plac Wolności 1, 62-500 Konin, z dopiskiem: „Nabór do  Rady Rozwoju” , lub
  • w formie elektronicznej tj. formularz złożyć pisemnie na email:dorota.czerniejewska@konin.um.gov.pl albo magdalena.michnicka@konin.um.gov.pl (podpisany przez kandydata i zeskanowany).

Formularze zgłoszeniowe, które:

  1. nie zostaną czytelnie podpisane imieniem i nazwiskiem,
  2. zostaną złożone w innej formie niż na wzorach stanowiących załącznik nr 2 zarządzenia nr 75/2024 Prezydenta Miasta Konina z dnia 28.06.2024r.
  3. zostaną dostarczone po upływie wyznaczonego w ogłoszeniu terminu (decyduje data wpływu do Urzędu), pozostaną bez rozpatrzenia.

Organem właściwym do rozpatrzenia zgłoszonych kandydatur jest Prezydent Miasta Konina.

2024.06.24

Ruszył nabór projektów w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast
Miasto Konin znalazło się na liście 139 miast – uprawnionych do udziału w naborze – jako miasto średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze wskazanych w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 jako obszar strategicznej interwencji.

Program będzie służył zmniejszaniu różnic społeczno – gospodarczych w średnich miastach i pomiędzy nimi.

Termin złożenia Wstępnych Propozycji Projektów do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej upływa 16 grudnia 2024 r.

Ogłoszenie o naborze oraz wszelkie informacje dodatkowe znajdują się na stronach:

https://www.programszwajcarski.gov.pl/

https://wsparciemiast.pl/