Konin. Tu płynie energia > Sprawiedliwa Transformacja

Sprawiedliwa Transformacja

Transformacja energetyczna jest to szereg działań wielu podmiotów oraz mieszkańców regionu mających na celu zminimalizowanie ich negatywnego wpływu na otaczające środowisko. Regiony, które wchodzą w skład wielkopolski to miasto Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki zajmujące łącznie powierzchnię 4,4 tys. km2. To proces, w którym mamy uzyskać neutralność klimatyczną, proces który ma pomóc odejść od paliw kopalnianych.

Transformacja energetyczna to na przykład zmiana źródeł energii z których korzystamy np. węgiel brunatny. Transformacja jest procesem długotrwałym, ale działanie każdego mieszkańca w tym kierunku przybliża Konin do zdrowszego, czystszego otoczenia. Sprawiedliwa transformacja- to proces transformacji energetycznej przeprowadzany w taki sposób i takimi metodami, aby było to jak najmniej odczuwane przez społeczeństwo i region. Polega ona na stworzeniu alternatywnych gałęzi gospodarki i zapewnieniu miejsc pracy osobom, które je stracą w wyniku stopniowego zamykania przedsiębiorstw takich jak kopalnie czy elektrownie.

Mapa obszaru Wielkopolski wschodniej, źródło Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie

 

Mapa obszaru Wielkopolski wschodniej, źródło Agencja Rozwoju Regionalnego w Koninie

Transformacja ma wpłynąć na stan otaczającego nas środowiska. Działania te można wykonywać na różnym poziomie, poprzez drobne nawyki :

  • segregacja śmieci,
  • ograniczanie poruszania się samochodem,
  • edukacja

Poza tym istnieje szereg działań o dużo szerszym zakresie :

  • termomodernizacja budynków,
  • wymiana źródeł ciepła,
  • inwestycje w odnawialne źródła energii,
  • zbudowanie sieci transportowej (sieć przystanków łącząca większe regiony), aby zmniejszyć ruch pojedynczych pojazdów.

Wsparciem dla Transformacji energetycznej jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

Fundusz sprawiedliwej transformacji jest finansowym narzędziem Unii Europejskiej mającym na celu wsparcie regionów objętych procesem transformacji. Każdy region musi zaplanować szereg działań, aby zostać objętym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji. Fundusz ma za zadania wspomóc finansowo, w formie dotacji regiony transformacji i odciążyć je w tym procesie. Proces transformacji energetycznej jest procesem bardzo kosztownym, dlatego, aby miał szanse być wykonany w szerokim zakresie, konieczne jest wsparcie Unii Europejskiej. Głównym celem wsparcia w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest dywersyfikacja gospodarcza obszarów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji klimatycznej, a także przekwalifikowanie i aktywna integracja pracowników oraz osób poszukujących pracy z tych obszarów.

Regionami takim są obszary, gdzie transformacja wywiera największe skutki ze względu na ich uzależnienie od paliw kopalnych. W Polsce transformacją objęte są następujące regiony: Wałbrzyski, lubelski, bełchatowski, Małopolski Zachodniej i powiatu zgorzeleckiego, Górny Śląsk oraz Wielkopolska Wschodnia. W poniższych linkach znajdziecie Państwo szereg bieżących informacji na temat transformacji w naszym regionie i Polsce

https://arrtransformacja.org.pl/ http://sprawiedliwa-transformacja.pl/

https://www.wwf.pl/aktualnosci/sprawiedliwa-transformacja