„Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” baner nieaktyw

18.08.2023

Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie, którego przedmiotem zamówienia są roboty budowlane związane z wykonaniem Zielonego Podwórka Miejskiego – Osiedla Diamentowego i Zielonego Podwórka Miejskiego - V Osiedla w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Termin składania ofert upływa 08.09.2023 r. o godz. 11:00 !!!

Poniżej link do przetargu:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,137553,aad259f3513ecb3d5a712817985257e2.html

 

2023.06.27

27 czerwca 2023 r. podpisano umowę na wykonanie Zielonego Podwórka Miejskiego - Chorznia w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa. Wykonawca na realizację zadania ma 4 miesiące.
 
Poniżej link do wyników postępowania:
 
 
Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie, którego przedmiotem zamówienia są roboty budowlane związane z wykonaniem Zielonego Podwórka Miejskiego - V Osiedla i Zielonego Podwórka Miejskiego - ul. Dworcowej w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.
Termin składania ofert upływa 14.07.2023 r. o godz. 11:00 !!!
 
Poniżej link do przetargu:

 

2023.06.06

Otrzymaliśmy informację z Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyznaniu zwiększenia dofinansowania naszego projektu „ZIELONE KORYTARZE MIEJSKIE – KLIMATYCZNE PRZEBUDZENIE W KONINIE”

w naborach środowiskowych i klimatycznych w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu (MF EOG 2014-2021) !!!

Tym samym przyznana Miastu Konin kwota dofinansowania wzrośnie o 2 023 131,19 zł!!!

Dotacja dla Miasta Konina po zwiększeniu wynosi 10 245 476,82 zł !!!

2023.05.17

Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie na wykonanie Zielonego Podwórka Miejskiego - Osiedla Diamentowego i Zielonego Podwórka Miejskiego - Chorznia, w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Termin składania ofert upływa 02.06.2023 r. o godz. 10:00 !!!

Poniżej link do przetargu:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,128188,4b8a18e2cfe860579b045c416f76e36e.html

2023.04.21

21 kwietnia 2023 r. podpisano dwie umowy w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Pierwsza umowa dot. wykonania nasadzeń zieleni niskiej i zacieniającej. Wykonawca na realizację zadania ma 5 miesięcy. Druga umowa związana jest z przebudową obiektów małej architektury w rejonie Parku Winnica i budynku Konińskiego Domu Kultury w Koninie. Wykonawca na realizację zadania ma 2 miesiące.

Poniżej link do wyników postępowania:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,119721,dd34aa72761aa7dfd6cdb7465f9bac70.html

2023.04.21

Warsztaty dla dorosłych oraz dla uczniów konińskich szkół średnich w ramach projektuZielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie.

20 kwietnia 2023 r. odbyły się warsztaty dla dorosłych, a 21 kwietnia 2023 r. dla uczniów konińskich szkół średnich.

Warsztaty w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” poprowadzili partnerzy Miasta Konina: Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure.

Warsztaty rozpoczęły się wspólnym powitaniem uczestników i przedstawieniem trenerów. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy, które rozpoczęły warsztaty w tym samym czasie w trzech różnych blokach tematycznych. Blok tematyczny 1 - "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", blok tematyczny 2 – „Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych" oraz blok tematyczny 3 –"Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury / designing green and blue infrastructure". Celem warsztatów było zwiększenie świadomości uczniów i dorosłych odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski.

Warsztaty pozwoliły poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a także przenieść je na grono rodziny i znajomych. Praca w podgrupach polegała na przeprowadzeniu analizy SWOT w odniesieniu do miasta Konina w każdym kolejnym bloku tematycznym. Po zakończeniu pierwszego bloku tematycznego cała grupa przechodziła razem do kolejnego bloku prowadzonego przez inną parę trenerów.

Warsztaty zakończyły się wspólną prezentacją wyników prac w podgrupach i podsumowaniem poszczególnych bloków przez trenerów. Przedstawiciele różnych grup zawodowych mają różne spojrzenie na to samo zagadnienie, a niektóre jego aspekty mogą być nawet pomijane w poszczególnych branżach. Celem warsztatów było uświadomienie uczestnikom złożoności problematyki dotyczącej zielono-niebieskiej infrastruktury oraz zaprezentowanie istotnych aspektów z punktu widzenia innych specjalistów.

Warsztaty prowadzone przez specjalistów z Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz przedstawicieli norweskiego partnera NFGI pozwoliły na rozwijanie wiedzy i świadomości w zakresie potencjału zielonej infrastruktury w lokalnych warunkach. Warsztaty dostarczyły informacji i inspiracji zdefiniowanej według potrzeb edukacyjnych grup interesariuszy projektu. Przedstawiciele Norwegian Association for Green Infrastructure przedstawili szeroki zakres tworzenia wartości tkwiący w rozwiązaniach, pokazali odpowiednie przykłady norweskie i europejskie oraz możliwości projektowe zielono-niebieskiej infrastrukturze w wybranych przypadkach z Konina.

Dialog oraz współpraca między interesariuszami i prowadzącymi warsztaty specjalistami podczas zajęć miała wysoką wartość edukacyjną oraz ułatwiła połączenia sieciowe dla przyszłej współpracy. Warsztaty, nauka przez doświadczenie i praktykę jest bardzo efektywną formą przyswajania wiedzy.

2023.04.11

W dniu 20 kwietnia 2023 r. odbędą się warsztaty dla mieszkańców Konina w Domu Kultury Oskard przy ulicy Aleje 1 Maja 7a, w Koninie, a w dniu 21 kwietnia br. dla uczniów konińskich szkół. Na warsztaty dla mieszkańców Konina zapraszamy w szczególności pracowników urzędów i instytucji, władz samorządowych, aktywistów miejskich, aktywistów ekologicznych, architektów krajobrazu, planistów, studentów przygotowujących się do tych zawodów w skali lokalnej, zarządców zajmujących się terenami zieleni w skali lokalnej, inspektorów nadzoru oraz nauczycieli.

Celem warsztatów jest zwiększenie świadomości uczniów odnośnie roli zielono-niebieskiej infrastruktury i jej wpływu na mikroklimat miejski. Warsztaty pozwolą poznać proste sposoby ekologicznych działań możliwych do zastosowania w miejscu zamieszkania. Zdobyte podczas warsztatów doświadczenie pomoże młodym mieszkańcom Konina nabrać nawyku dbania o środowisko (nie tylko lokalne), a może także przenieść je na grono rodziny i znajomych. Warsztaty, nauka przez doświadczenie i praktykę jest bardzo efektywną formą przyswajania wiedzy. Blok tematyczny 1 - "Rola roślin i wody w krajobrazie miasta", blok tematyczny 2 - "Miasto w obliczu zachodzących zmian klimatycznych", blok tematyczny 3 - "Projektowanie zielono-niebieskiej infrastruktury/designing green and blue infrastructure". Prowadzący – przedstawiciele Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz Norwegian Association for Green Infrastructure. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału w warsztacie do dnia 19 kwietnia 2023 r. Rejestracji należy dokonać na adres e-mail: justyna.bruch@konin.um.gov.pl, magdalena.michnicka@konin.um.gov.p lub pod numerem telefonu: 63 240 11 77, 63 240 11 61.

2023.04.03

30 marca 2023 r. podpisano umowę na dostawę i montaż małej architektury wraz z nasadzeniami roślinnością we wskazanych elementach w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Wykonawca na realizację zadania ma 5 miesięcy.

Poniżej link do wyników postępowania:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,117410,afe918e1bfefac06a70859d3a6843ec0.html

2023.03.31

31 marca 2023 roku członkowie zespołu ds. realizacji projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” uczestniczyli w KONFERENCJI pn.: „ZAZIELENIANIE DACHÓW POLSKICH MIAST” organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie “Dachy Zielone” (partner Miasta Konina w projekcie) oraz Studenckie Koło Naukowe Ogrodników na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Konferencję prowadziła dr inż. Marta Weber‐Siwirska, Prezes PSDZ. W czasie konferencji swoje wystąpienia przedstawili m.in.:

  • Luigi Petito Head od secretariat World Green Infrastructure Network/ EU Chapter, który wygłosił referat pt.: Innowacje w polityce UE wspierające zieloną infrastrukturę w okresie transformacji klimatycznej
  • kraj. Weronika Marcol, PSDZ, LARK, która przedstawiła Zielony dach Økern Portal jako przykład pionierskiego projektowania w dobie zmian klimatycznych, zagrożeń dla bioróżnorodności i rosnących wymagań społecznych.

Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Magdalena Biela, Zastępca Dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach; Marek Dera, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław‐Południe; Grzegorz Synowiec, Zastępca Dyrektora Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia; Kazimierz Śródka, Pracownia architektoniczna SRDK Architekci Studio Śródka oraz

Katarzyna Wolańska, publicystka portal ZielonaInfrastruktura.pl.

Szczególną uwagę słuchaczy zwrócił przedstawiany przez arch. kraj. Weronikę Marcol budynek Økern Portal o powierzchni 84 000 metrów kwadratowych.

Zrównoważony rozwój, zastosowana bioróżnorodność, efektywność energetyczna to jego podstawowe cechy. Budowę obiektu zakończono w 2021 roku. W budynku mieszczą się biura, restauracje, hotel, a także obiekty sportowe. Na jego dachu znajduje się różnego rodzaju zieleń. Jest to przestrzeń otwarta dla każdego również dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jest to miejsce spotkań w zielonej, pełnej bioróżnorodności przestrzeni. Mogą tu odbywać się zajęcia szkolne, spotkania biznesowe, czy też po prostu można tam spędzić wolny czas. Rośliny tam rosnące są jadalne i wykorzystywane przez restauracje, które znajdują się w tym budynku.

Z kolei niewykorzystane warzywa są przerabiane na kompost, który użyźnia zielony dach.

Ponadto system odwodnienia dachu budynku został tak skonstruowany, aby wody opadowe nie były odprowadzane do sieci miejskiej, a przeznaczone do nawodnienia rosnących na dachu roślin.  

Przypominamy, że w ramach realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, przedstawiciele Miasta Konina w czerwcu 2022 roku mogli zwiedzić dach tego budynku i zapoznać się z rozwiązaniami zastosowania zielono – niebieskiej infrastruktury. Spotkali się wówczas z Panią Weroniką Marcol, która była jedną z architektów krajobrazu biorących udział w projektowaniu Økern Portal.

Program konferencji

Poniżej załączamy zdjęcia Økern Portal (czerwiec 2022 r.)

Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany w ramach Programu  „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, korzysta z dofinansowania o wartości prawie 7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1 mln zł otrzymanego z budżetu państwa.

Celem projektu jest zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury.

2023.03.03

Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie, którego przedmiotem zamówienia są roboty budowlane związane z wykonaniem nasadzeń zieleni niskiej i zacieniającej oraz przebudową obiektów małej architektury w rejonie Parku Winnica i budynku Konińskiego Domu Kultury w Koninie w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Termin składania ofert upływa 23.03.2023 r. o godz. 11:00 !!!

Poniżej link do przetargu:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,119721,dd34aa72761aa7dfd6cdb7465f9bac70.html

2023.02.09

Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie na dostawę i montaż małej architektury wraz z nasadzeniami roślinnością we wskazanych elementach  w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Termin składania ofert upływa 24.02.2023 r. o godz. 11:00 !!!

Poniżej link do przetargu:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,117410,afe918e1bfefac06a70859d3a6843ec0.html

2023.02.06 r.

2 lutego 2023 r. podpisano umowy na wykonanie:

  • Zielonego Podwórka Miejskiego - Amfiteatru
  • Parku kieszonkowego - "Szaga" na Zatorzu
  • Parku kieszonkowego 11 Listopada.

w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Realizacje dotyczą  wykonania nasadzeń oraz dostawę i montaż małej architektury.  Wykonawcy na wykonanie inwestycji mają 4 miesiące.

Poniżej link do wyników postępowania:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,110765,b2e831d5002a31a0b48b66f463249eea.html

 

2022.12.09 

Konkurs edukacyjny dla konińskich szkół średnich „Dobry klimat w naszym mieście” rozstrzygnięty!!!

9 grudnia 2022 r. o godzinie 10.00  w sali sesyjnej w Ratuszu, odbył się finał konkursu edukacyjnego dla konińskich szkół średnich „Dobry klimat w naszym mieście”.

Wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Górniczo - Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie: Karina Ciesielska, Jędrzej Maciejewski, Julia Pilichowska, Oliwia Wągiel, Aleksandra Wójcik! Gratulujemy!

Poziom był niezmiernie wysoki.

Prace były oceniane przez Komisję Konkursową w systemie punktacji. Kryteria i odpowiednio punktacja: ocena merytoryczna - od 0 do 10 punktów, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań - od 0 do 10 punktów.

Komisja konkursowa w składzie:

  • Paweł Adamów - Zastępca Prezydenta Miasta Konina
  • Roman Jankowski – Kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie, Kierownik projektu „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”
  • Joanna Olczak - Architekt miejski Zastępca Kierownika Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Koninie
  • Małgorzata Mastalierz - koordynator ds. działań inwestycyjnych projektu „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”, pracownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie
  • Urszula Rusin - pracownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Koninie
  • Klaudia Krzyżak - pracownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie

przyznała następujące punkty:

Zespół Szkół Górniczo - Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie - łączna ilość punktów – 108 (ocena merytoryczna – 60, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań – 48).

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie - łączna ilość punktów – 96 (ocena merytoryczna – 44, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań – 52).

Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie - łączna ilość punktów 92 (ocena merytoryczna – 52, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań – 40).

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie – łączna ilość punktów 90 (ocena merytoryczna - 53, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań - 37).

II Liceum Ogólnokształcące  im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie - łączna ilość punktów 88 (ocena merytoryczna – 43, sposób prezentacji oraz argumentacja przedstawionych rozwiązań – 45).

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu!

Poniżej prezentujemy prace wszystkich zespołów.

  1. Zespół Szkół Górniczo - Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie
  2. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie
  3. Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie
  4. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie
  5. II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie

 

 

08.12.2022 r.

Na platformie przetargowej ukazało się postępowanie na wykonanie Zielonego Podwórka Miejskiego – Amfiteatru, Parku kieszonkowego – „Szaga” na Zatorzu i Parku kieszonkowego – 11 Listopada w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowanego w ramach Programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i budżetu państwa.

Termin składania ofert upływa 30.12.2022 r. o godz. 11:00 !!!

Poniżej link do przetargu:

https://konin.logintrade.net/zapytania_email,110765,b2e831d5002a31a0b48b66f463249eea.html

 

 

2022.12.05

Konkurs edukacyjny dla konińskich szkół średnich „Dobry klimat w naszym mieście”.

9 grudnia 2022 r. o godzinie 10.00 w sali sesyjnej w Ratuszu, ul. Wiosny Ludów 6, odbędzie się finał konkursu edukacyjnego dla konińskich szkół średnich „Dobry klimat w naszym mieście”.

Organizatorem konkursu jest Miasto Konin. Konkurs organizowany jest w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, który jest współfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz z budżetu państwa.

Przedmiotem Konkursu było wykonanie zagadnienia konkursowego w formie planszy. Zagadnienie konkursowe to przedstawienie propozycji na zieloną transformację obszaru na terenie szkoły bądź dowolnego obszaru publicznego w mieście.

W finale udział wezmą zespoły uczniów z konińskich szkół średnich:

  1. I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Koninie
  2. II Liceum Ogólnokształcące  im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie
  3. Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie
  4. Zespół Szkół Górniczo - Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie
  5. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie

Informacja o konkursie: https://www.konin.pl/index.php/konkurs-szkolenia.html

2022.11.18

SEMINARIUM NT. ZMIAN KLIMATU W MIASTACH

17 listopada 2022 r. Miasto Konin, realizujący projekt Zielone korytarze miejskie –klimatyczne przebudzenie w Koninie, uczestniczyło w SEMINARIUM NT. ZMIAN KLIMATU W MIASTACH, które odbyło się w Warszawie. Organizatorem seminarium było Ministerstwo Klimatu i Środowiska Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu.

Seminarium poświęcone było tematyce związanej z celami naszego projektu tj:

zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu.

Zastępca Prezydenta Miasta Konina Paweł Adamów zabrał głos w panelu: Jak zaprojektować miasto z klimatem – dobre praktyki miast.

W konferencji udział wzięły również: Małgorzata Mastalierz – koordynator ds. działań inwestycyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji), Justyna Bruch – koordynator ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Inspektor Ochrony Danych), oraz Magdalena Michnicka – Specjalista ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji),

Więcej informacji znajdziecie na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/seminarium-nt-zmian-klimatu-w-miastach

 

2022.09.29

Konin „Eco-Miastem 2022”!!!

Miasto Konin otrzymało nagrodę w konkursie Eco-Miasto w kategorii: Zieleń Miejska, Błękitno-zielona Infrastruktura dla miasta poniżej 100 tys. mieszkańców.

Zostaliśmy docenieni za kompleksowość działań w zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury i zieleni miejskiej oraz za realizację projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, których elementami są parki kieszonkowe oraz zielone podwórka.

Ponadto Jury podkreśliło duże znaczenie aspektu edukacyjnego i partycypacyjnego w procesie tworzenia polityki miasta w zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury i zieleni miejskiej.

Więcej na stronie https://www.konin.pl/index.php/jeden-news-1432/konin-eco-miastem-2022.html oraz https://www.eco-miasto.pl/pl/aktualnosci/znamy-laureatow-9-edycji-konkursu-eco-miasto

2022.09.28

KONFERENCJA EDUKACYJNA
21 września 2022 r. w Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, przy ul. Przyjaźni 1 w Koninie, odbyła się konferencja ekologiczna pn.: „Klimatyczny Konin. Zielono – niebieska infrastruktura w praktyce” zorganizowana w ramach realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” w którym beneficjentem jest MIASTO KONIN, a partnerami są: Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone" (PSDZ)Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Norweskie Stowarzyszenie na rzecz Zielonej Infrastruktury (NFGI).

W konferencji uczestniczyli:

  • Posłanka na Sejm RP Paulina Hennig-Kloska oraz Poseł na Sejm RP Leszek Galemba,
  • Zastępca Prezydenta Miasta Konina Paweł Adamów,
  • Joanna Brach – z Departamentu Funduszy Europejskich Wydział Funduszy Norweskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
  • Radne Miasta Konina Urszula Maciaszek oraz Emilia Wasielewska,
  • Zastępca Kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie Katarzyna Rejniak,
  • zespół ds. realizacji projektu Joanna Olczak - Specjalista ds. prac urbanistyczno - architektonicznych projektu (Architekt Miejski), Mariusz Kaczmarczyk – Specjalista ds. prac projektowo-technicznych projektu (Kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury), Małgorzata Mastalierz – koordynator ds. działań inwestycyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji), Justyna Bruch – koordynator ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Inspektor Ochrony Danych), Magdalena Michnicka – Specjalista ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji),
  • David Brasfield Prezes Zarządu Norweskiego Stowarzyszenia na rzecz Zielonej Infrastruktury (NFGI),
  • Magdalena Biela – członek PSDZ,
  • dr inż. Ewa Walter z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, członek PSDZ,
  • dr inż. hab. Ewa Burszta-Adamiak, prof. UPWr z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, członek PSDZ,
  • dr inż. arch. Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, członek PSDZ
  • mgr inż. Arch. Kraj. Aleksander Lech - członek PSDZ,
  • pracownicy Urzędu Miejskiego w Koninie,
  • przedstawiciele miejskich spółek, spółdzielni mieszkaniowych,
  • Uczniowie z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie wraz z nauczycielem p. Mateuszem Kowalskim,
  • Uczniowie z Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie wraz z nauczycielem Małgorzatą Werhun – Popiołek,
  • oraz goście zainteresowani tematyką zielono – niebieskiej infrastruktury (również obecni online),
  • przedstawiciele lokalnych mediów.

Konferencję prowadziła pani Magdalena Biela - członek Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.

Na początku głos zabrała Joanna Brach z Wydziału Funduszu Norweskich w imieniu Wicedyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska Piotra Bogusza oraz w imieniu Izabeli Puczyłowskiej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powiedziała, że bardzo ich cieszy fakt, że Konin przy współpracy z doświadczonymi partnerami podjął się roli edukatora i przystąpił do realizacji tak ważnego projektu.

Zastępca Prezydent Miasta Konina - Paweł Adamów podkreślił, że projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” – finansowany z funduszy EOG, jest motorem napędowym działań miasta Konina związanych z zielono – niebieską infrastrukturą. Dodał, że hasło strategiczne Konina jakim jest „Zielone Miasto Energii” pokazuje, że zieleń dla miasta jest priorytetem. Posłanka na Sejm RP Paulina Hennig – Kloska zabierając głos zwróciła uwagę na istotne znaczenie powstawania zielono – niebieskiej infrastruktury w miastach ze względu na zachodzące zmiany klimatu. Poseł na Sejm RP Leszek Galemba podkreślił wagę zielonej energii i zieleni w miastach, ich wpływ na poprawę klimatu oraz dobrą przyszłość dla następnych pokoleń. Stan zieleni zależy od nas wszystkich. Pogratulował realizacji projektu i życzył owocnych obrad podczas konferencji.

Następnie Katarzyna Rejniak Z-ca Kierownika Wydziału Rozwoju i Inwestycji przedstawiła główne założenia projektu: „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie”.

Partnerzy Miasta Konina w projekcie, tj.: Norweskie Stowarzyszenie na rzecz Zielonej Infrastruktury (NFGI), Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” (PSDZ) oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, zaprezentowali ciekawe materiały:

Projekt pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” realizowany w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu", korzysta z dofinansowania o wartości 1,6 mln euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,2 mln PLN otrzymanego z budżetu państwa.

2022.08.05

Informujemy, że w przeprowadzonym w trybie podstawowym bez negocjacji postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na: Dostawę i montaż 5 zielonych przystanków wybrano Ofertę Nr 1 złożoną przez MM2021 Sp. z o.o.; na dostawę i montaż wiaty rowerowej z zielonym dachem również wybrano Ofertę Nr 1 złożoną przez tą samą firmę - MM2021 Sp. z o.o.

2022.06.23

Wizyta szkoleniowa w Norwegii, Szwecji i Danii - szkolenie z certyfikacją w ramach projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie Koninie”.

W dniach 19-23 czerwca 2022 r. odbył  się wyjazd szkoleniowy do Norwegii, Szwecji i Danii w związku z realizacją przez Miasto Konin projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie Koninie” – realizowanego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz z budżetu państwa. Przedstawiciele Miasta Konina wraz z partnerami w projekcie Polskim Stowarzyszeniem „Dachy Zielone” oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym pod przewodnictwem norweskiego partnera projektu Norwegian Association for Green Infrastructure.

Szkolenie dostarczyło wizytatorom z Polski wiedzy, materiałów szkoleniowych oraz instrukcji w zakresie planowania i projektowania zielono-niebieskiej infrastruktury (BZI) i rozwiązań w środowisku miejskim. Uzupełnieniem szkolenia zawodowego były wycieczki do zrealizowanych projektów skandynawskich, gdzie wiedza i innowacje zostały wykorzystane w praktyce.

Region Malmö jest od lat 90-tych ośrodkiem doskonałości w zakresie innowacji i wdrażania BZI. Norweskie Stowarzyszenie na rzecz Zielonej Infrastruktury (NFGI) od wielu lat wspiera i współpracuje ze Skandynawskim Stowarzyszeniem Zielonych Dachów (SGRI) z siedzibą w Malmö w Szwecji. SGRI od wielu lat prowadzi praktyczne szkolenia letnie z zakresu projektowania i planowania zielonych dachów dla studentów i profesjonalistów. SGRI ma również swój udział w opracowaniu szwedzkich wytycznych dotyczących produkcji i konserwacji zielonych dachów. Instytut posiada sale lekcyjne i obszary dachowe, na których demonstrowany jest projekt zielonego dachu oraz gdzie prowadzone są badania i testy.

Region Malmö oferuje dużą liczbę odpowiednich projektów BZI, które są łatwo dostępne.

Wizyta szkoleniowa miała na celu wymianę informacji, przykładów dobrych praktyk i pomysłów pomiędzy uczestnikami wizyty a Norwegami. Wizyta z pewnością przyczyni się do implementowania dobrych sprawdzonych rozwiązań w obszarze BZI.

Połączenie nauki i doświadczenia z pierwszej ręki zainspiruje i wykształci polskich uczestników projektów oraz przyczyni się do udoskonalania polskich projektów BZI. Kontakt z norweskimi i skandynawskimi profesjonalistami pozwoli zbudować polsko-norweskie połączenia sieciowe przydatne dla proponowanych interwencji BZI w ramach i poza zakresem projektu.

Projekt pn. „ZIELONE KORYTARZE MIEJSKIE – KLIMATYCZNE PRZEBUDZENIE W KONINIE”  realizowany jest w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu", korzysta z dofinansowania o wartości prawie 1,6 mln euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1,2 mln PLN otrzymanego z budżetu państwa i finansowany jest w wysokości ponad 1,4 mln PLN z budżetu miasta Konina. Celem projektu jest zwiększenie odporności miasta na negatywne zjawiska wynikające ze zmian klimatu oraz adaptacja do tych zmian, podniesienie świadomości społecznej na temat zmian klimatu, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury. Projekt  obejmuje również działania informacyjno-edukacyjne, w tym także kampanie podnoszące świadomość społeczeństwa na temat adaptacji do zmian klimatu.

Fotografie wykonane przez Małgorzatę Mastalierz.

Pobierz plik (pdf)

2021.06.07

Ogłosiliśmy przetarg na dostawę i montaż 5 zielonych przystanków oraz wiaty rowerowej z zielonym dachem!

Poniżej link do przetargu:
https://konin.logintrade.net/zapytania_email,88259,0f8adb83a042059c41c46e2e93506d4b.html

2022.05.20

Informujemy, że w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia na organizację wyjazdu studyjnego do Norwegii, Szwecji i Danii wybrany został wykonawca, który zaoferował najkorzystniejszą cenę tj. firma:

Sun & More Sp. z o.o, ul. Madlińskiego 8/215, 70-101 Szczecin

więcej informacji:

https://bazakonkurencyjnosci.funduszeeuropejskie.gov.pl/ogloszenia/105250?sekcja=oferty

 

12.01.2022 r. odbyło się webinarium "Miasta 15-minutowe – utopia czy niedaleka przyszłość"?, zorganizowane przez miesięcznik "Zieleń miejska".

Park, szkoła, przychodnia, kawiarnia, sklep, praca – to wszystko w zasięgu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania?

Jak miasto Konin rozumie korytarze miejskie?

To dobrze zaprojektowane ulice, skróty osiedlowe, ścieżki atrakcyjne do przejścia lub przejechania, które stymulują ruchem pieszo – rowerowym oraz usprawniają relacje między przechodniami w punktach osiedlowych – podwórkach/skwerach, pełnią funkcje rekreacyjne, odpoczynkowe, sportowe, zdrowotne, edukacyjne i integracyjne.

Czym mają być parki kieszonkowe, zielone podwórka miejskie?

To przestrzenie publiczne, które są dostosowane do charakteru osiedla i wzmacniają siłę jego mieszkańców, pełnią funkcję integracyjną i edukacyjną poprzez doświadczenia. W webinarium udział wzięła dr inż. Marta Weber-Siwirska (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, PSDZ) – przedstawiciel partnera Miasta Konina w projekcie „Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie" (Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu", finansowany ze środków MF EOG 2014-2021 oraz z budżetu państwa).

9 grudnia 2021 r. w Warszawie została podpisana umowa o przyznaniu dofinansowania projektu pn. "Zielone korytarze miejskie - klimatyczne przebudzenie w Koninie".

Podpisy pod umową złożyli: Diana Piotrowska Dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody i Leśnictwa, reprezentująca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski i Skarbnik Miasta Ewelina Ostajewska-Szwankowska.

 Projekt pn.: „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”, realizowany w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, korzysta z dofinansowania o wartości prawie 7 mln zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG oraz ponad 1 mln zł otrzymanego z budżetu państwa.

Podpisanie umowy

KONFERENCJA PRASOWA

20 października 2021 r. w Urzędzie Miejskim w Koninie, w budynku Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. 3 maja 1/3 w Koninie, odbyła się konferencja prasowa w trybie hybrydowym, otwierająca projekt „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie", w którym beneficjentem jest MIASTO KONIN, a partnerami są: Polskie Stowarzyszenie "Dachy Zielone", Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Norweskie Stowarzyszenie Zielona Infrastruktura.


W konferencji uczestniczyli:

  • Piotr Korytkowski – Prezydent Miasta Konina
  • dr inż. Marta Weber – Siwirska wykładowca z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu która jest również Prezesem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (online)
  • David Brasfield – Prezes Norweskiego Stowarzyszenia Zielona Infrastruktura (NFGI) (online)
  • Katarzyna Wolańska – członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” (online)
  • zespół ds. realizacji projektu pn. „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” w składzie: Roman Jankowski – Kierownik projektu (Kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji), Joanna Olczak - Specjalista ds. prac urbanistyczno - architektonicznych projektu (Architekt Miejski), Mariusz Kaczmarczyk – Specjalista ds. prac projektowo-technicznych projektu (Kierownik Wydziału Urbanistyki i Architektury), Małgorzata Mastalierz – koordynator ds. działań inwestycyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji), Justyna Bruch – koordynator ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Inspektor Ochrony Danych), Magdalena Michnicka – Specjalista ds. działań informacyjno-edukacyjnych projektu (Wydział Rozwoju i Inwestycji).
  • Przedstawiciele mediów.

Konferencja była prowadzona w języku polskim i angielskim. Tłumaczył Marek Gralewski.

Podczas konferencji swoje prezentacje przedstawili:

- Joanna Olczak - Specjalista ds. prac urbanistyczno - architektonicznych projektu -Architekt Miejski (prezentacja w załączeniu).

Prezentacja

- dr inż. Marta Weber-Siwirska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”.

- oraz David Brasfield – Prezes Norweskiego Stowarzyszenia Zielona Infrastruktura (NFGI).

Film prezentujący zapis z konferencji prasowej

Przebieg konferencji 

KONSULTACJE SPOŁECZNE

W dniach 28 – 30 września 2021 r. pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z przedstawicielami Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili bezpośrednie rozmowy z mieszkankami i mieszkańcami Konina, głównie z osiedli, na których powstaną zielone podwórka miejskie.

Zebrane pomysły od mieszkańców posłużą do wskazania wytycznych projektowych danego zielonego podwórka miejskiego.

Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj

UMOWY O PARTNERSTWIE

Umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” w ramach programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu” zostały podpisane:

  • 26 sierpnia 2021 r. pomiędzy Miastem Konin a Polskim Stowarzyszeniem "Dachy Zielone";
  • 27 sierpnia 2021 r. pomiędzy Miastem Konin a Uniwersytetem Przyrodniczym z siedzibą we Wrocławiu
  • 17 listopada 2021 r. pomiędzy Miastem Konin a Norwegian Association for Green Infrastructure (NFGI) 

Celem umów jest realizacja projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie” w ramach programu „Środowisko, energia i zmiany klimatu”, który będzie realizowany w Koninie w okresie od 1 września 2021 roku do 30 kwietnia 2024 roku.

Zielone korytarze baner